Co warto wiedzieć o diecie IG?

przygotowywanie posiłku będąc na diecie IG

Osoby, które starają się odżywiać zdrowo, z pewnością słyszały o indeksie glikemicznym (IG). Szczególnie cukrzycy, którzy muszą na IG zwracać szczególną uwagę. Sprawdź, co warto wiedzieć o diecie IG, dla kogo jest zalecana.

Co to jest indeks glikemiczny (IG)?

Indeks glikemiczny (IG) oznacza wzrost stężenia glukozy we krwi w ciągu 2 do 3 godzin po spożyciu posiłku zawierającego 50 g węglowodanów, porównując ze wzrostem cukru we krwi, po spożyciu 50 g czystej glukozy. Czyli im wyższa wartość indeksu glikemicznego konkretnego produktu, tym  po jego spożyciu wyższe stężenie glukozy we krwi.

Po raz pierwszy pojęcie indeksu glikemicznego zostało użyte przez naukowca Michela Montignaca, który podzielił produkty na trzy grupy:

  • o niskim IG;
  • o średnim IG;
  • o wysokim IG.

Czytaj dalej, by sprawdzić, co warto wiedzieć o diecie IG.

Dieta IG nie tylko dla cukrzyków

Dieta o niskim indeksie glikemicznym (IG) pomoże zachować prawidłową masę ciała, jednocześnie zapobiegając nagłym atakom głodu. Dieta o niskim IG zalecana jest w szczególności osobom chorującym na cukrzycę typu 2, czy też zmagającym się z hiperlipidemię mieszaną, hipertriglicerydemię oraz z zaburzoną tolerancją glukozy. Część z elementów diety spokojnie może wykorzystać każdy. Dieta IG może być alternatywą dla diety niskoenergetycznej pomagającej w redukcji nadmiernej masy ciała.

Na czym polega dieta o niskim IG?

Dieta z niskim IG polega na komponowaniu posiłków na bazie produktów, których indeks glikemicznym nie przekracza wartości 55. Należy także zwracać uwagę na stopień i sposób obróbki kulinarnej. Dania rozdrobnione, zmiksowane lub rozgotowane będą miały wyższy indeks glikemiczny.

Dla osób, które dopiero zaczynają dietę IG na pewno problematyczne może stać się przygotowanie posiłków. Najlepszym wyjściem jest wtedy zamówienie diety pudełkowej z dostawą do domu. Catering dietetyczny można zamówić między innymi w firmie Light Catering, gdzie otrzymasz różne diety. Koniecznie powinno się zjadać 5 posiłków dziennie i w ciągu dnia wypijać nie mniej niż 2 litry wody. Owoce zjadane podczas stosowania diety powinno się jak najmniej przetwarzać i jeśli jest tylko możliwość zjadać je ze skórką.

Dieta o niskim IG bardzo dobrze wpływa na obniżenie poziomu cholesterolu całkowitego i LDL, dzięki czemu obniża się ryzyko miażdżycy. Jest doskonałą profilaktyką dla cukrzycy, w chorobach nowotworowych oraz w chorobach układu krążenia. Dobrze przygotowana dieta o niskim IG pozwoli więc na zachowanie dobrego zdrowia i wspomoże w uzyskaniu smukłej sylwetki.

Related Post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.