Rajstopy uciskowe – kiedy są zalecane?

Rajstopy uciskowe

Nasze nogi na co dzień są narażone na duże obciążenia i uciski. Praca w pozycji siedzącej lub praca stojąca zwiększają ryzyko powstania obrzęków, opuchlizny, żylaków, a nawet płaskostopia. Jednym ze sposobów na poprawę krążenia w kończynach dolnych jest noszenie rajstop uciskowych. Kiedy warto je założyć? Podpowiadamy!

Rajstopy uciskowe — dla kogo?

Zmiana trybu życia nie zawsze jest możliwa. Dlatego osobom, które mają predyspozycje genetyczne do rozwoju żylaków lub ich praca zawodowa jest obciążająca dla nóg, proponuje się profilaktyczne noszenie rajstop uciskowych. Ich działanie polega na wywieraniu terapeutycznego ucisku. Pod jego wpływem zmniejsza się średnica żył i dochodzi do poprawy cyrkulacji żylnej. Z tego powodu rajstopy uciskowe są wykorzystywane do nieinwazyjnego leczenia niewydolności żylnej. Ich stosowanie jest rekomendowane w przypadku:

  • niewydolności żylnej,
  • pajączków i żylaków,
  • obrzęków kończyn dolnych,
  • ciąży,
  • owrzodzenia nóg,
  • zawrotów głowy i omdleń towarzyszących szybkiemu wstawaniu lub szybkiej zmianie pozycji.

Jak dobrać rajstopy uciskowe?

Jeśli rajstopy uciskowe mają dobrze spełniać swoją funkcję, muszą być dobrze dopasowane do Twoich nóg. Przed zakupem sprawdź wymiary interesującego Cię produktu i porównaj je z wykonanymi przez Ciebie pomiarami. Im bardziej zbliżone będą te wartości, tym lepiej rajstopy będą oddziaływały na Twoje nogi. Dodatkowo to ważne, aby wybrać odpowiedni stopień ucisku rajstop. Obecnie wyróżnia się 5 klas kompresji. W zależności od potrzeb ucisk może być lekki, średni lub bardzo silny. Jeśli nie wiesz, jaki produkt będzie dla Ciebie najlepszy, skonsultuj się ze specjalistą. Dobrze dobrane rajstopy uciskowe sprawią, że szybko poczujesz ulgę, a stan Twoich nóg ulegnie widocznej poprawie.

Jak nosić rajstopy uciskowe?

Rajstopy uciskowe są przeznaczone do noszenia przez cały dzień. Dla uzyskania pożądanego efektu trzeba je założyć rano zaraz po wstaniu i ściągnąć bezpośrednio przed pójściem spać. Po założeniu rajstop musisz dokładnie wygładzić ich powierzchnię, ponieważ ewentualne fałdy mogłyby zakłócić przepływ krwi w nogach. Pamiętaj też, że rajstopy uciskowe z czasem mogą się rozciągać i tracić swoją elastyczność. Gdy ucisk zaczyna słabnąć, warto rozważyć zakup nowej pary.

Noszenie rajstop uciskowych nie wywołuje dyskomfortu. W ofercie renomowanych producentów znajdziesz modele, które doskonale podkreślą linię Twoich nóg. Ponadto rajstopy uciskowe są dostępne w różnych wersjach kolorystycznych, dzięki czemu z łatwością dopasujesz je do każdej stylizacji.

Related Post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.