Napój roślinny zamiast mleka – jaki wybrać i na co zwrócić uwagę?

Kobieta trzyma w dłoniach napój roślinny

Napoje roślinne są coraz częściej wybierane przez konsumentów. Ich różnorodność spowodowała, że stały się popularne nie tylko wśród wegan i osób cierpiących na nietolerancję laktozy. Niejednokrotnie sięgają po nie również osoby, którym nie odpowiada smak mleka zwierzęcego, a równocześnie chcą znaleźć dla niego alternatywę. Decydując się na ekstrakty roślinne nie rezygnują z produktów bogatych w składniki odżywcze. Dodatkowo pochodzenie roślinne sprawia, że napoje wolne są od laktozy, cholesterolu, a niektóre nawet od glutenu.

Napoje roślinne – bogactwo wyboru

Kiedy na rynku zaczęły pojawiać się zamienniki mleka zwierzęcego, najbardziej popularne były te z kokosa bądź soi. Świat odkrywa jednak coraz więcej możliwości pozyskiwania wywarów roślinnych, które następnie konsument może nabyć w sklepie. Najbardziej zróżnicowaną ofertę napoi roślinnych posiadają sklepy ze zdrową, ekologiczną żywnością organic24.pl. Ze względu na roślinę, z której sporządzony jest napój, dzielimy produkt na pozyskiwany ze zbóż, roślin strączkowych, nasion, orzechów, pestek oraz pseudozbóż. Wychodząc naprzeciw potrzebom klienta, marka ISOLA wytwarza napoje roślinne nawet z grochu.

Dlaczego mleka roślinne są dobrym wyborem?

Zakupy spożywcze robione są coraz bardziej świadomie. Konsumenci zwracają uwagę na to, co ląduję w ich koszyku, a potem na talerzu. Poprzez wzrost wiedzy na temat diety, można dowolnie modyfikować swoje menu, tak aby było smacznie i zdrowo. Decydując się na napoje roślinne, z oczywistych względów dbamy o dobro zwierząt oraz środowiska, ale to nie jedyne zalety.

  • Dane pokazują, że około 70% osób dorosłych cierpi na nietolerancję laktozy. Produkty roślinne w takim przypadku są jedyną alternatywą dla mleka pochodzenia zwierzęcego.
  • Dieta, która opiera się na produktach roślinnych, obniża ryzyko wystąpienia takich chorób jak: cukrzyca, otyłość, choroby serca, a także niektóre nowotwory.
  • Napoje roślinne są mniej kaloryczne od mleka zwierzęcego. Dodatkowo producenci tych produktów, np. ISOLA, wprowadzają do oferty mleka roślinne bez cukru bądź
    o jego obniżonej zawartości.
  • Ekstrakty roślinne dostępne są również w wersji bezglutenowej, wzbogacone o wapń, żelazo i witaminy z grupy B i D.

Czy napoje roślinne są smaczne?

Wybór ekstraktów roślinnych nie musi oznaczać rezygnacji z dobrego smaku. ISOLA posiada w swojej ofercie szeroką gamę produktów, będących alternatywą dla nabiału. Dodatkowo na rynku dostępne są smakowe mleka roślinne, wzbogacone o wanilię bądź czekoladę. Ponadto, napoi tych możemy użyć również do wypieku ciast, do kawy, ulubionego deseru bądź owsianki. Wybór produktów pochodzenia roślinnego nie oznacza monotonnej kuchni. Napój migdałowy ISOLA nadaje się do zastąpienia mleka krowiego w naleśnikach, a także do przygotowania puddingów i kaszek. Dla osób niespożywających cukru, dostępne są napoje w wersji light.

Jaki napój roślinny wybrać?

Przede wszystkim taki, który zaspokoi wszystkie potrzeby organizmu, w równym stopniu jak mleko zwierzęce. Na przykład mleko kokosowe posiada właściwości antybakteryjne, dodatkowo wspierając układ pokarmowy w trawieniu. Wyciszy również stany zapalne. Duża ilość fosforu dobrze wpływa na układ kostny, rekompensując tym samym mniejszą zawartość wapnia.
Napój migdałowy bogaty jest w witaminę E – potocznie zwaną witaminą płodności i młodości. Wyrazisty smak mleka migdałowego sprawia, że będzie dobrym dodatkiem do deserów oraz śniadań. Dodatkowo napój migdałowy z ISOLI mogą spożywać osoby z nietolerancją na gluten.
Najbardziej popularny napój sojowy, bogaty jest w białko oraz składniki mineralne m.in. potas, wapń oraz magnez. Ryżowy napój roślinny, choć najbardziej kaloryczny z tego zestawienia, dostarczy najwięcej witamin z grupy B.

Wybierając napój roślinny, należy kierować się potrzebami swojego organizmu oraz osobistymi preferencjami. Dobrze dobrany produkt pozwoli zbilansować dietę i uzupełnić ją o niezbędne składniki odżywcze.

Related Post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.