Dieta królów – zasady i przykładowy jadłospis

Warzywa w diecie i programie królów

Źródło: Pixabay.com

Dieta królów została opatentowana przez dwóch spokrewnionych ze sobą mężczyzn, mianowicie Grzegorza i Radosława Król. Plan żywieniowy został ułożony przez syna Radosława specjalnie dla borykającego się z otyłością ojca. Dieta okazała się na tyle skuteczna, że cała Polska zapragnęła osiągnąć takie same, spektakularne rezultaty. Na czym polega fenomen diety królów i jakie są jej zasady?

Na czym polega dieta królów?

Pierwszą osobą, która potwierdziła skuteczność diety królów, był Grzegorz Król. To dla niego został ułożony cały plan żywieniowy. W wieku 42 lat ważył ponad 127 kilogramów! Redukcja wagi była niezbędna, by móc dalej funkcjonować o własnych siłach. W ciągu pierwszego tygodnia waga spadła o 7 kilogramów, co motywowało do dalszego kontynuowania diety. Determinacja i silna wola opłacały się. Pan Król w ciągu 7 miesięcy zrzucił ponad 37 kilogramów. Program królów istnieje ponad 20 lat, co przyczyniło się do poprawy jakości zdrowia tysiąca Polaków. Dieta bazuje na produktach dostarczających organizmowi mniejszej ilości energii niż ta, która potrzebna jest do ich strawienia. Skierowana jest głównie do osób, które usilnie próbują coraz to nowszych diet bez większych rezultatów. Trzymanie się ściśle wszystkich zasad powoduje utratę kilogramów i wpływa pozytywnie na zdrowie.

Zasady diety królów

Dieta królów składa się z 14 etapów. Jak w przypadku każdej diety, początek nie należy do łatwych. Z biegiem czasu organizm przyzwyczaja się do nowego modelu odżywiania, co wpływa na utratę kilogramów. Dieta posiada listę produktów polecanych oraz zakazanych, której należy bezwzględnie się trzymać, by osiągnąć zamierzony rezultat. Decydując się na wzięcie udziału w programie, otrzymujemy również wsparcie na każdym etapie diety.

W przedsięwzięcie zaangażowani są specjaliści do spraw żywienia i psychodietetyki, których wskazówki mogą okazać się cenne podczas procesu odchudzania. Ponadto, udział w diecie królów daje nam dostęp do grupy na Facebooku, gdzie można poznać inne odchudzające się osoby. Dodatkowo członkowie bardzo chętnie dzielą się przepisami i inspiracjami dotyczącymi jadłospisów, co wpływa dodatkowo na motywację.

Etapy odchudzania

Każdy etap odchudzania trwa tydzień. W zależności od ilości kilogramów do zredukowania plan może trwać od 4 do kilkunastu tygodni. Celem diety królów jest redukcja jednego kilograma wagi na tydzień. Według dietetyków jest to odpowiednie i zdrowe tempo chudnięcia. Na każdym etapie diety możemy zwrócić się do tzw. mentora, który w razie braku rezultatów pomaga modyfikować nasz plan żywieniowy.

Dieta zakłada spożycie 5 posiłków w ciągu każdego dnia. Aby program był skuteczny, dwa posiłki muszą być zastąpione gotowymi preparatami żywieniowymi. Możemy je nabyć za pośrednictwem firmy. Głównym założeniem diety jest to, by 70% objętości talerza stanowiły warzywa. Równie istotne jest pochodzenie składników, które lądują na naszych talerzach. W jadłospisie muszą gościć tylko najlepszej jakości składniki, bez zbędnej chemii czy dodatków.

Jakich zasad warto przestrzegać?

Na diecie królów należy przestrzegać również tych zasad:

 • Zarówno warzywa, jak i owoce, muszą być kupowane tylko ze sprawdzonych źródeł. Najlepiej by pochodziły od lokalnych rolników i posiadały certyfikat ekologiczny. Należy wystrzegać się w swoim jadłospisie pryskanych warzyw z marketów.
 • Owoce można spożywać tylko sporadycznie. Potrafią być one kaloryczne oraz zawierają praktycznie same węglowodany proste.
 • Mięso i ryby, które będą gościć w naszym jadłospisie, również muszą pochodzić tylko od sprawdzonych sprzedawców. Produkty te muszą cechować się świeżością i brakiem konserwantów.
 • Jaja, które można spożywać, muszą być z wolnego wybiegu, czyli oznaczone cyfrą 0.
 • Chcąc spożywać nabiał, należy unikać nabiału odtłuszczonego typu light czy 0%. Tłuszcz w nabiale jest nośnikiem smaku oraz hamuje wchłanianie „złego cholesterolu”.
 • Płyny są niezwykle istotnym elementem każdej diety, nie tylko odchudzającej. Woda polecana na diecie królów to woda zasadowa, której pH wynosi powyżej 7,2. Dba ona o prawidłowy odczyn pH w naszym organizmie i zapobiega działaniu wolnych rodników.
 • Spożywane bakalie i pestki nie powinny być siarkowane. Te zazwyczaj posiadają bardzo niską cenę, co niestety odbija się na jakości.
 • Zaleca się wyciskanie własnych soków warzywnych i warzywno-owocowych.
 • Na pewnych etapach diety królów dozwolone są dodatki takie jak majonez, musztarda, chrzan i miód. Należy wybierać tylko te z prostymi składami.
 • Biały cukier jest całkowicie zabroniony, a jego miejsce może zająć erytrol, stewia czy ksylitol.
 • Alkohol również jest zabroniony, głównie z powodu zawartości dużej ilości kalorii. Dieta nie jest aż tak restrykcyjna, więc w niektórych sytuacjach dopuszczana jest lampka wina lub whisky z lodem.
 • Pierwszy etap, czyli początek diety powinien przebiegać bez picia kawy i czarnej herbaty. Dozwolone są natomiast herbaty ziołowe i woda.
 • W diecie królów niezwykle ważne są masaże. Zapobiegają one pojawieniu się luźnego fałdu skóry na brzuchu. Masaż rozbija tkankę tłuszczową i poprawia odżywienie tkanek w organizmie.

Produkty zalecane w programie królów

Koktajl ze szpinaku na diecie królów
Źródło: Pixabay.com

Istnieje spora lista produktów polecanych na diecie królów. Są to produkty spożywcze, które często znajdują się w naszych posiłkach, bo są ogólnodostępne. Do tej grupy należą głównie niskokaloryczne warzywa. Wśród nich wyróżniamy:

 • Kalafior,
 • Brukselka,
 • Fasolka szparagowa,
 • Szparagi,
 • Brokuły,
 • Czosnek,
 • Pietruszka,
 • Szpinak,
 • Por,
 • Sałata,
 • Kalarepa,
 • Ogórek gruntowy,
 • Grzyby,
 • Kapusta.

W zależności od tego, na jakim etapie jesteśmy, lista produktów będzie się rozszerzać. W 4 etapie możemy komponować posiłki z wykorzystaniem oliwek, dobrej jakościowo gorzkiej czekolady, awokado i suszonych pomidorów. W diecie polecane jest picie octu jabłkowego, który zmniejsza stężenie glukozy we krwi. Ponadto nie od dziś wiadomo, że jest on sprzymierzeńcem podczas odchudzania.

Ocet jabłkowy na diecie królów
Źródło: Freepik.com

Produkty zabronione w diecie królów

Aby dieta przyniosła wymarzony rezultat, musimy stosować się do listy zakazanych produktów spożywczych. Najwięcej restrykcji dotyczy początku diety, natomiast w kolejnych etapach wykaz składników zakazanych się minimalnie zmniejsza. Produkty zakazane w pierwszym etapie to:

 • Owoce,
 • Kawa i herbata,
 • Marchewka,
 • Buraki,
 • Ryż,
 • Chleb,
 • Ziemniaki,
 • Pomidory,
 • Wszystkie rodzaje kasz.

Przykładowy jadłospis

Złe nawyki żywieniowe, brak ruchu i siedzący tryb życia powodują tycie i ogólne pogorszenie samopoczucia. Kilogramy, na które pracowaliśmy latami, niestety nie są możliwe do zrzucenia w kilka dni. Natomiast nigdy nie jest za późno, by zmienić przyzwyczajenia na te lepsze, które poskutkują poprawą zdrowia. Odpowiednia waga może wydłużyć nasze życie i zapobiega występowaniu wielu chorób. Jadłospis diety królów jest smaczny i bogaty w zdrowe produkty spożywcze. Dieta, w przeciwieństwie do wielu popularnych modeli żywienia dostarcza wielu witamin i minerałów. Co najważniejsze, nie jest dietą głodówkową, która na ogół kończy się efektem jojo. Oto przykładowy jadłospis na pięć dni pierwszego tygodnia diety. Jest on najbardziej restrykcyjny i od niego zależą nasze dalsze efekty.

Tydzień 1, dzień 1

Śniadanie: Jogurt naturalny z dwoma łyżkami otrębów gryczanych, woda z łyżką octu jabłkowego do picia.

II śniadanie: Specjalny koktajl z Programu Królów.

Obiad: Sałatka z gotowanego jajka, sałaty, świeżego ogórka, papryki podana z sosem czosnkowym na jogurcie, pokrzywa do picia.

Podwieczorek: Specjalny baton z Programu Królów, woda z łyżką octu jabłkowego do picia.

Kolacja: Gotowany kalafior, jajko smażone na odrobinie oleju kokosowego, do picia napar z morwy białej.

Tydzień 1, dzień 2

Śniadanie: Chudy twaróg z papryką i kiełkami, woda z łyżeczką octu jabłkowego do picia.

II śniadanie: Specjalny baton z Programu Królów, morwa biała do picia.

Obiad: Mix sałat z cebulą, ogórkiem i rzodkiewką, jajko na miękko, pokrzywa do picia.

Podwieczorek: Specjalny koktajl z Programu Królów, woda z łyżeczką octu jabłkowego do picia.

Kolacja: Gotowany Brokuł polany sosem czosnkowym na jogurcie, mix świeżych warzyw dozwolonych w tygodniu 1. Morwa biała do picia.

Tydzień 1, dzień 3

Śniadanie: Chudy twaróg polany łyżeczką miodu, pokrzywa do picia.

II śniadanie: Specjalny koktajl z Programu Królów, woda z łyżeczką octu jabłkowego do picia.

Obiad: Jajko sadzone podane z brukselką i fasolką szparagową. Morwa biała do picia.

Podwieczorek: Specjalny baton z Programu Królów, woda z łyżeczką octu jabłkowego do picia.

Kolacja: Sałatka z jajka gotowanego na twardo na szpinaku. Dip z jogurtu, świeżych ziół i pieprzu. Napar z pokrzywy do picia.

Tydzień 1, dzień 4

Śniadanie: Jajko gotowane na miękko, świeży ogórek i cebulka, napar z morwy białej.

II śniadanie: Specjalny baton z Programu Królów, woda z łyżeczką octu jabłkowego do picia.

Obiad: Jajko sadzone, kefir do picia, mix sałat z przyprawami i ziołami. Pokrzywa do picia.

Podwieczorek: Specjalny koktajl z Programu Królów, woda z łyżeczką octu jabłkowego do picia.

Kolacja: Sałatka z gotowanej fasolki szparagowej z cebulą, chudy twarożek wiejski, napar z morwy białej.

Tydzień 1, dzień 5

Śniadanie: twarożek grani, łyżeczka miodu, woda z łyżeczką octu jabłkowego do picia.

II śniadanie: Specjalny koktajl z Programu Królów, napar z pokrzywy do picia,

Obiad: Gotowany kalafior, jajko sadzone, mix świeżych warzyw, morwa biała do picia.

Podwieczorek: Specjalny baton z Programu Królów, woda z łyżeczką octu jabłkowego do picia.

Kolacja: Chudy twaróg z rzodkiewką i papryką, napar z pokrzywy do picia.

Opinia dietetyka na temat programu królów

Jak każda dieta redukcyjna, dieta stworzona przez rodzinę Królów ma swoje zalety i wady. Główną zaletą jest opieka mentora, który na każdym etapie diety służy pomocą i radą. Jest to niezwykle ważne dla osób, które dopiero zaczynają przygodę z odchudzaniem i mogą błądzić na niektórych etapach.

Ekspert pomaga modyfikować menu naszej diety i w razie potknięcia nakierowuje na właściwą drogę. Każdy członek na diecie królów zobowiązany jest do sporządzania cotygodniowych raportów, które dokumentują nasze postępy. Stanowi to dodatkową porcję motywacji, szczególnie dla osób, które szybko zrażają się do stosowania diet.

Plusem jest również możliwość komponowania jadłospisu z produktów spożywczych dostępnych na wyciągnięcie dłoni. Jadłospis nie przewiduje spożywania produktów egzotycznych, które są na ogół trudno dostępne. Menu obfituje w świeże warzywa, które wykazują się ogromną ilością witamin i minerałów. Ponadto, wśród warzyw polecanych znajdują się też te, które rzadko goszczą w naszych codziennych posiłkach. To dodatkowa zachęta do odkrywania ich smaku i urozmaicania swoich dań.

Minusem jest natomiast nakaz ograniczenia spożycia produktów zdrowych i pełnowartościowych, które stanowią podstawę w innych dietach redukcyjnych. Mowa tu o kaszach, pełnoziarnistych płatkach, razowym pieczywie czy brązowym ryżu. Produkty te posiadają dużą ilość błonnika, co dodatkowo przyczynia się do redukcji nadprogramowych kilogramów.

Obowiązkowym punktem diety jest spożywanie gotowych koktajli i batonów, co może być kosztownym przedsięwzięciem. Według opinii dietetyków dieta jest skuteczna i faktycznie pozwala trwale zrzucić kilogramy. Każdy jednak jednogłośnie twierdzi, że dwa specjalne posiłki mogłyby zostać zamienione na odżywcze owoce i pełnowartościowe produkty zbożowe. Musimy pamiętać, że zdrowa, zbilansowana dieta i fitness to klucz do szczupłej sylwetki i lepszego samopoczucia.

Related Post

One Reply to “Dieta królów – zasady i przykładowy jadłospis”

 1. Zaczęłam kurację i na razie jest OK. Efekty są, czuję się świetnie. Dam znać, jak będzie szło mi dalej! 😀

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.