Artykuł partnera.
Masz nawracające bóle głowy? A może często cierpisz z powodu zapalenia zatok? Do jakiego lekarza udać się z zawrotami głowy? Tymi wszystkimi dolegliwościami zajmuje się lekarz laryngolog. Do tego specjalisty warto się wybrać, nie tylko przy bólach ucha, lecz również innych zaburzeniach głowy oraz szyi.
Czym zajmuje się laryngolog?
Laryngologia, a dokładniej otolaryngologia to obszerna dziedzina wiedzy, która zajmuje się chorobami i zaburzeniami w obrębie krtani, gardła, uszu, nosa, tchawicy, zatok, a także kości skroni. Jest ona podzielona na kilka specjalizacji:
- Otolaryngologia dziecięca– zajmuje się zaburzeniami w obrębie głowy i szyi u dzieci. Ma to istotne znaczenie, nie tylko ze względu na samo podejście do pacjenta, ale również różnice w pojawiających się chorobach, objawach i rozwoju.
- Audiologia– obejmuje zaburzenia słuchu, zazwyczaj łączona z foniatrią.
- Foniatria– to dziedzina zajmująca się zaburzeniami mowy i głosu, często wynikająca z problemów ze słuchem.
- Rynologia– to specjalizacja zajmujący się diagnozowaniem oraz leczeniem chorób zatok przynosowych, oraz nosa.
- Laryngologia onkologiczna– specjalizuje się w leczeniu chorób nowotworowych występujących w obrębie głowy i szyi.
- Neurootologia– to dziedzina łącząca wiedzę z dwóch specjalizacji neurologii i otolaryngologii. To dość młoda specjalizacja zajmująca się profilaktyką, diagnozowaniem i leczeniem zaburzeń równowagi oraz słuchu w połączeniu z centralnym i obwodowym układem przedsionkowym i słuchowym.
Laryngologia we Wrocławiu w DCG Centrum Medycznym to szereg zabiegów, które można wykonać prywatnie, jak i w ramach NFZ. By skorzystać z wizyty w ramach NFZ, niezbędne jest jednak skierowanie od lekarza rodzinnego. Jeśli problem wymaga szybszej interwencji, warto skorzystać ze specjalistycznej opieki medycznej w DCG odpłatnie, dzięki czemu szybko skorzystasz z fachowej pomocy.
Z jakimi zaburzeniami należy udać się do laryngologa?
Wizyta u laryngologa jest potrzebne nie tylko w przypadku bólu uszu. Wskazań do wizyty jest znacznie więcej. Do specjalisty kieruje lekarz rodzinny najczęstszymi. Wskazaniami do konsultacji z otolaryngologiem są zaburzenia:
- Przewlekły katar, który nie ma podłoża alergicznego;
- Chrapanie oraz oddychanie przez usta;
- Krwawienie z nosa;
- Nawracające bóle gardła i/lub przewlekła chrypka;
- Zawroty głowy i częste bóle głowy;
- Zaburzenia równowagi;
- Stany zapalne zatok, gardła i tchawicy;
- Zaburzenia węchu i smaku;
- Bóle uszu, szumy uszne, uczucie zatykania w uszach z czasowym niedosłuchem;
- Problemy z przełykaniem;
- Pojawienie się dziwnej np. ze śladami krwi lub ropy z nosa, lub uszu.
- Guzy głowy i szyi.
Laryngolog kwalifikuje i przeprowadza zabieg wycięcia przerośniętego trzeciego migdała u dzieci, który jest wykonywany w znieczuleniu ogólnym.
Najczęstszym zabiegiem przeprowadzanym przez laryngologa jest podcięcie wędzidełka.
Jak przebiega wizyta u laryngologa?
Na pierwszej wizycie laryngolog przeprowadza wywiad z pacjentem. Zbiera niezbędna informacje dotyczące ogólnego stanu zdrowia, pojawiających się objawów, chorób współistniejących, czy przyjmowanych leków.
Następnie przeprowadzane są podstawowe badania diagnostyczne:
- Badanie palpacyjne ślinianek oraz węzłów chłonnych;
- Rynoskopia, czyli badanie jamy nosa przy pomocy wziernika, podczas którego laryngolog ocenia przegrodę nosową, małżowinę nosową oraz stan śluzówki jamy nosowej;
- Otoskopia, czyli wziernikowanie ucha otoskopem – jest to dokładne badanie ucha zewnętrznego, które umożliwia sprawdzenie stanu małżowin usznych, kanałów słuchowych oraz błony bębenkowej;
- Badanie jamy ustnej – sprawdzenie dokładne błon śluzowych, gardła, języka, migdałków, oraz ujść ślinianek;
- Laryngoskopię – czyli ocenę stanu krtani oraz nosogardzieli z użyciem lusterka laryngologicznego.
Jeśli w podstawowych badaniach nic nie wyszło lub są one niejasne, specjalista może zlecić dodatkowe badania otolaryngologiczne.
Najważniejsze specjalistyczne badanie laryngologiczne
W celu pogłębienia podstawowej diagnostyki otolaryngologicznej lekarz może zlecić następujące badania:
- Wymazy – pobierane są w sytuacji wykrycia zmian ropnych, w celu doprecyzowania rodzaju bakterii chorobotwórczych i dobrania właściwego antybiotyku do terapii;
- USG laryngologiczne – badanie zlecane przez laryngologa w celu kontroli guzów ślinianek,guzów naciekowych w jamie nosowej lub ustnej, guzów krtani, zmian w zatokach przynosowych oraz by zbadać powiększone węzły chłonne szyi;
- Endoskopia laryngologiczna – to obrazowe badanie inwazyjne, które umożliwia dokładną analizę tkanek w obrębie nosa, gardła oraz uszu, do których nie ma dostępu bez użycia endoskopu.
- Badanie audiologiczne – pozwala na dokładną ocenę słuchu pacjenta.