Zasady skutecznego dbania o profilaktykę jamy ustnej

Kobieta z zadbanymi i białymi zębami

Bagatelizowanie higieny jamy ustnej niesie za sobą szereg nieprzyjemnych konsekwencji, jeżeli próchnica albo kamień nazębny zdążą się rozwinąć, mogą prowadzić do utraty zębów albo powikłań zdrowotnych. W skrajnych przypadkach zagrażają nawet życiu, zdarza się to bardzo rzadko, ale mimo wszystko warto o tym wiedzieć. Na szczęście stosując się codziennie do kilku prostych zasad, można zachować zęby w dobrej kondycji na całe życie.

Zasady skutecznego dbania o profilaktykę jamy ustnej

Dbanie o jamę ustną to nic innego jak dbanie o jej higienę, czyli zapobieganie rozwojowi bakterii, które z biegiem czasu mogą niekorzystnie wpływać na zęby. Aby utrzymać je w dobrej kondycji, nie wystarczy udać się raz w roku do dentysty, wymaga to codziennych działań profilaktycznych. Prawidłowe pielęgnowanie zębów każdego dnia sprawi, że żadne bakterie nie zdążą się rozwinąć.

Zasady skutecznego dbania o zęby

Aby zapewnić zębom higieniczne warunki i uodpornić je na powstawanie jakichkolwiek niedoskonałości, wystarczy wdrożyć do swojej codziennej rutyny trzy proste zabiegi:

  • Szczotkowanie zębów- Jest to czynność, którą wykonują niemal wszyscy, zaleca się szczotkowanie zębów 2/3 razy dziennie. Większość osób stosuje się do tej zasady tylko połowicznie- ograniczają to do jednego szczotkowania na dzień, jest to niestety za mało. Aby zęby były w pełni bezpieczne i zadbane, należy je szczotkować po każdym posiłku. Warto jednak pamiętać, aby po spożyciu kwaśnych produktów odczekać około 30 minut, dlaczego? Ponieważ w kwaśnym środowisku szkliwo częściowo się demineralizuje, szczotkując wtedy zęby łatwo je uszkodzić. Z reguły przywrócenie optymalnego stanu pH trwa około pół godziny, wtedy już bez problemu można zęby szczotkować.

Ważny jest także dobór odpowiedniej szczoteczki do zębów, w przypadku szczoteczek klasycznych do dyspozycji są trzy rodzaje: miękkie, średnio-twarde oraz twarde. To dla każdego indywidualny wybór, należy korzystać z tej, która nie będzie podrażniała dziąseł.

Na rynku znaleźć można także szczoteczki elektryczne oraz soniczne, wybór jest dowolny, obie są tak samo skuteczne. Pośród szczoteczek sonicznych warto zwrócić szczególną uwagę na Oclean X10.

  • Nitkowanie zębów- Używanie nici dentystycznej po myciu zębów często jest bagatelizowane, to błąd, bo jest ono prawie tak ważne, jak samo szczotkowanie. Nić dentystyczna pozwala na usunięcie resztek pokarmu spomiędzy zębów, usuwa zanieczyszczenia z tych miejsc, w które nie dotrze nawet najlepsza szczoteczka. Trzeba jednak używać jej rozważnie, aby nie naruszyć dziąseł. Przy czyszczeniu powinno się prowadzić nić po ściance zęba, natomiast żeby ją wyciągnąć, trzeba poprowadzić ku górze, nie wolno wyciągać nici dentystycznej spomiędzy zębów po prostu ciągnąc- może to być szkodliwe dla dziąsła.
  • Płyn do płukania jamy ustnej- Płukanki do zębów mają wiele zastosowań: antyseptyczne, wybielające, odbudowujące, bakteriobójcze albo zmniejszające odkładanie się płytki nazębnej. Stosowanie ich jest dopełnieniem szczotkowania oraz nitkowania zębów. Płukanka pozbędzie się resztek bakterii i zabezpieczy zęby, przy okazji odświeżając oddech.

Trzy proste nawyki gwarantujące zdrowe i zadbane zęby

Szczotkowanie zębów (2/3 razy dziennie), używanie nici dentystycznej oraz płynów do płukania, należy połączyć z odwiedzaniem dentysty dwa razy w ciągu roku. Sprawi to, że lekarz tak naprawdę nie będzie miał co robić. Trzymając się profilaktycznego dbania o zęby, dentystę odwiedza się niemal tylko i wyłącznie w celu kontroli, poprawki będą zdarzały się bardzo sporadycznie i będą nieznaczne.

Related Post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.