Jak walczyć z nieświeżym oddechem? Podpowiadamy!

Nieświeży oddech - zawstydzona młoda kobieta zasłaniająca dłońmi usta

Nieświeży oddech może być przyczyną zaniżonej samooceny i kompleksów, może też utrudniać normalne funkcjonowanie społeczne oraz zawodowe. Wbrew powszechnie spotykanym opiniom nieświeży oddech nie zawsze jest spowodowany tylko nieprawidłową higieną jamy ustnej – bywa on również efektem np. niektórych chorób ogólnoustrojowych albo przyjmowania pewnych grup leków. Warto więc wiedzieć, jakie są domowe sposoby na nieświeży oddech i co na nieświeży oddech poleci dentysta.

Z tekstu dowiesz się:

  • jakie mogą być przyczyny nieświeżego oddechu,
  • jakie są domowe sposoby na nieświeży oddech,
  • co na nieświeży oddech zalecić może stomatolog.

Nieświeży oddech to problem, który od czasu do czasu przytrafia się każdemu. Wystarczy zjeść pikantną potrawę, doprawioną obficie czosnkiem albo cebulą i jeśli nie ma możliwości, by umyć po takim daniu zęby, już kilka minut po jedzeniu w jamie ustnej rozwija się charakterystyczny nieprzyjemny posmak i zapach.

Problem staje się poważniejszy, gdy nieświeży oddech ma charakter przewlekły, ciągły i nie jest związany np. ze zjedzeniem konkretnego produktu. Może się to stać przyczyną kompleksów i utrudniać nawiązywanie kontaktów prywatnych oraz zawodowych. W takiej sytuacji trzeba już wdrożyć odpowiednie działania.

Nieświeży oddech – przyczyny

Do przyczyn nieświeżego oddechu zalicza się:

  • nieprawidłową higienę jamy ustnej, skutkującą zaleganiem resztek pokarmowych między zębami, pod protezami, mostami i aparatami ortodontycznymi,
  • nieleczone choroby zębów, dziąseł i błon śluzowych jamy ustnej,
  • zaburzone wydzielanie śliny, np. w przebiegu zespołu Sjögrena,
  • zapalenie migdałków, ropnie okołomigdałkowe,
  • przewlekłe nieleczone zapalenie zatok,
  • ropnie oskrzeli i płuc, zakażenia grzybicze oskrzeli,
  • choroby układu pokarmowego (uchyłki przełyku, refluks, rak przełyku),
  • niewydolność wątroby,
  • kwasicę ketonową.

Jak mieć świeży oddech? Domowe sposoby

O świeży oddech w pierwszej kolejności można i trzeba zadbać w domowym zaciszu. Kluczowa jest prawidłowa higiena jamy ustnej. Zęby trzeba myć po każdym posiłku, a przynajmniej dwa razy dziennie, należy pamiętać o oczyszczeniu przestrzeni międzyzębowych (przy użyciu nici dentystycznych lub szczoteczki międzyzębowej) oraz języka (przy użyciu specjalnej skrobaczki). Na koniec jamę ustną należy wypłukać płynem.

Coś na nieświeży oddech można znaleźć… w każdym sklepie spożywczym. Doraźnym sposobem, który pomoże zniwelować nieprzyjemny posmak i aromat w ustach, jest żucie bezcukrowej gumy do żucia albo ssanie cukierków zawierających np. wyciąg z eukaliptusa, mięty albo natki pietruszki. Warto je mieć przy sobie i sięgać po nie w kryzysowych sytuacjach.

Co na nieświeży oddech? Sposoby profesjonalne

W walce z nieświeżym oddechem sporo narzędzi mają również higienistki stomatologiczne oraz lekarze dentyści. Uzupełnieniem codziennego szczotkowania zębów powinna być profesjonalna higiena stomatologiczna wykonywana 2-3 razy do roku w gabinecie – obejmuje ona skaling, piaskowanie zębów oraz fluoryzację. Ważne jest leczenie zachowawcze zębów – przynajmniej 2 razy do roku należy zgłosić się na wizytę kontrolną u dentysty. Stomatolog może zlecić także tabletki na nieświeży oddech do ssania. Zazwyczaj zawierają one cynk, mentol albo wyciąg z tymianku – substancje te przywracają świeży oddech i działają kojąco na tkanki jamy ustnej.

Jeżeli nieświeży oddech utrzymuje się mimo przestrzegania zasad higieny jamy ustnej i regularnego odwiedzania dentysty, jego przyczyny mogą mieć charakter ogólnoustrojowy. W takiej sytuacji zalecana jest odpowiednia diagnostyka – laryngologiczna, pulmonologiczna, gastrologiczna – i wdrożenie leczenia ukierunkowanego na nadrzędną chorobę.

Źródła:

https://www.mp.pl/pacjent/objawy/286861,halitoza

https://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:3xAOK0LX1SEJ:https://www.dbc.wroc.pl/Content/9827/PDF/x15-sroczyk.pdf+&cd=1&hl=pl&ct=clnk&gl=pl&client=firefox-b-d

Related Post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.