Czym objawia się POChP? Te obserwacje są szczególnie niepokojące

Mężczyzna ze zdiagnozowanym POChP

Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc jest nie tylko trzecią najczęstszą przyczyną umieralności (tak wynika z danych WHO), ale też może prowadzić do inwalidztwa i życiowej niesamodzielności. Wiele osób decyduje się na wizytę u lekarza już na bardzo późnym etapie zaawansowania choroby, zgłaszając uciążliwe objawy uniemożliwiające normalne funkcjonowanie. Tymczasem choroba może zacząć dawać o sobie znać znacznie wcześniej. W naszym artykule omawiamy podstawowe objawy POChP, na które warto zwrócić szczególną uwagę.

Kaszel 

W przebiegu POChP obserwuje się długotrwały kaszel, który może się utrzymywać tygodniami i miesiącami. Co ważne, kaszel nie ma charakteru napadowego – to odróżnia go m.in. od kaszlu astmatycznego.

Kaszel towarzyszący POChP jest reakcją organizmu na m.in. zwężenie dróg oddechowych w przebiegu procesu zapalnego. Kaszel może zaostrzać ekspozycja na czynniki drażniące, takie jak dym tytoniowy, kurz, pył czy opary chemiczne.

Jeśli od dłuższego czasu obserwujesz u siebie kaszel, który pojawia się zarówno rano, wieczorem, jak i w ciągu dnia, nie ma związku z infekcją czy alergią, to zgłoś się do lekarza – to może być objaw POChP.

Duszność

Duszność jest kolejnym objawem charakterystycznym dla Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc. W początkowej fazie rozwoju choroby może pojawiać się sporadycznie, przede wszystkim w trakcie wysiłku fizycznego (np. wchodzenie po schodach) lub bezpośrednio po nim.

Z czasem osoby chore na POChP mogą zaobserwować u siebie duszność w fazie spoczynkowej, również w trakcie snu, co jest już bardzo niepokojącym objawem i powinno skłonić do jak najszybszej konsultacji lekarskiej.

Odkrztuszanie plwociny

Plwocina to nic innego, jak gęsta wydzielina z płuc, czasami o ropnym charakterze. Jej regularne odkrztuszanie wskazuje na proces chorobowy w układzie oddechowym – w grę wchodzi również Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc.

Szczególnie niepokojącym objawem jest odkrztuszanie plwociny zawierającej ślady krwi. Nie należy przechodzić nad tym do porządku dziennego, ponieważ może to wskazywać na poważną chorobę układu oddechowego, włącznie z nowotworem płuc.

Obniżona tolerancja wysiłku

Na ten objaw z pewnością zwrócą uwagę osoby stosunkowo młode i aktywne fizycznie, które zauważą u siebie stopniowy spadek kondycji, pogorszenie ogólnej sprawności oraz pogłębiające się trudności z uprawianiem sportu czy wykonywaniem pracy fizycznej.

Jeśli np. wcześniej udawało się przebiec bez większej zadyszki kilka kilometrów, a od pewnego czasu masz problemy z przejściem dłuższego spaceru w szybkim tempie i bez zatrzymywania, to jest to sygnał, że warto bliżej przyjrzeć się kondycji swojego układu oddechowego i sercowo-naczyniowego.

Objawy POChP nie muszą występować jednocześnie

Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc może się przez długi czas rozwijać zupełnie bezobjawowo lub dawać tylko skąpe, nieswoiste objawy. To utrudnia rozpoznanie choroby na wczesnym etapie.

Pamiętaj, że omówione objawy nie występują u wszystkich osób chorych na POChP. Nie muszą również występować jednocześnie. Ważniejsze jest to, czy obserwuje je u siebie osoba znajdująca się w grupie ryzyka Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc.

Kto powinien zwrócić szczególną uwagę na te objawy?

Podstawowym czynnikiem ryzyka POChP jest palenie wyrobów tytoniowych – m.in. papierosów. Dotyczy to również biernych palaczy oraz osób, które wiele lat temu rzuciły nałóg.

Na zachorowanie na POChP narażone są także osoby mieszkające w regionie charakteryzującym się bardzo niską jakością powietrza. W Polsce są to przede wszystkim mieszkańcy województw południowych.

Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc zagraża także osobom narażonym na wdychanie pyłów, gazów i innych oparów chemicznych w związku z wykonywaną pracą zawodową. Można tutaj wymienić górników, hutników, rolników, operatorów maszyn, budowlańców, pracowników zakładów chemicznych, kosmetyczki, fryzjerów, mechaników samochodowych czy sprzątaczki.

Co robić, gdy masz objawy POChP?

Jeśli znajdujesz się w grupie ryzyka Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc, masz powyżej 40 lat i obserwujesz u siebie niepokojące objawy ze strony układu oddechowego, to w pierwszej kolejności skonsultuj się z lekarzem POZ.

Lekarz rodzinny zbierze wywiad i przeprowadzi podstawowe badanie osłuchowe. Na tej podstawie podejmie decyzję, czy wskazane jest skierowanie pacjenta do poradni pulmonologicznej, w której będzie kontynuowana ewentualna diagnostyka w kierunku POChP.

O objawach POChP czytaj też na stronie internetowej https://oddychajmy.pl/objawy-pochp/.

Related Post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.