Operacja przepukliny kręgosłupa – co zrobić, by nie musieć przez nią przechodzić?

Operacja przepukliny kręgosłupa

Kręgi, które tworzą kręgosłup w plecach, są amortyzowane przez zaokrąglone dyski, przypominające poduszki z twardą, zewnętrzną warstwą. Przepuklina dysków występuje częściej w dolnej części pleców, ale może pojawić się również w szyi. Obszar, w którym odczuwany jest ból, zależy od tego, która część kręgosłupa jest dotknięta. Co zrobić, by nie narazić się na to schorzenie?

Poprawna forma wykonywania wszelkich ćwiczeń

Wzmocnienie mięśni rdzenia, w tym mięśni brzucha, zapewnia stabilność kręgosłupa i zmniejsza prawdopodobieństwo przepukliny dysku. Ćwiczenia aerobowe, które nie obciążają dolnej części pleców, takie jak pływanie, dynamiczny marsz i jazda na rowerze, mogą pomóc w utracie wagi, co zmniejsza prawdopodobieństwo pęknięcia dysków. Niewłaściwa forma podczas podnoszenia ciężkich przedmiotów może powodować niepotrzebne obciążenie kręgosłupa i spowodować przepuklinę dysku. Zamiast pochylać się, aby podnieść przedmiot, zaokrąglając plecy lub zginając się w talii, przykucnij. Dzięki temu, operacja przepukliny kręgosłupa może Cię ominąć.

Postawa i pozycja, w której śpimy ma duże znaczenie dla zdrowia kręgosłupa

Jeśli masz słabą postawę, istnieje większe prawdopodobieństwo wystąpienia przepukliny i bólu pleców. Dotyczy to zwłaszcza tych, którzy garbią się przed komputerem przez długi czas. Twoja pozycja podczas snu jest tak samo ważna dla zdrowia kręgosłupa jak pozycja w ciągu dnia. Spanie na brzuchu dodatkowo obciąża plecy, dlatego należy tego unikać. Jeśli Twój materac jest miękki, zmiana na materac twardy zapewnia ochronę pleców i zmniejsza ryzyko przepukliny dysku.

Kiedy operacja przepukliny kręgosłupa jest konieczna?

Lekarz może zalecić operację, jeśli zachowawcze metody leczenia, takie jak fizjoterapia i leki, nie zmniejszają lub całkowicie nie eliminują bólu. Lekarze omawiają opcje chirurgiczne z pacjentami, aby ustalić właściwą procedurę. Jak w przypadku każdej operacji, bierze się pod uwagę wiek pacjenta, ogólny stan zdrowia i inne kwestie.

Pacjent może być uznany za kandydata do operacji kręgosłupa, jeśli:

  • Ból korzeniowy ogranicza normalną aktywność;
  • Rozwijają się postępujące deficyty neurologiczne, takie jak osłabienie i/lub drętwienie nóg;
  • Pacjent ma trudności ze staniem lub chodzeniem;
  • Leki i fizjoterapia są nieskuteczne.

Korzyści z operacji należy dokładnie rozważyć w stosunku do ryzyka. Chociaż duży odsetek pacjentów z przepukliną dysku zgłasza znaczną ulgę w bólu po operacji, nie ma gwarancji, że operacja pomoże.

Related Post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.