Łokieć tenisisty to potoczne określenie schorzenia, którego źródłem są zmiany degeneracyjne struktury włókien kolagenowych ścięgien. Pomimo tego, że dolegliwość kojarzona jest z tenisistami, w rzeczywistości ma z nimi niewiele wspólnego. Zmiany te spowodowane są bowiem licznymi przeciążeniami oraz nakładającymi się na siebie mikrourazami. Wbrew nazwie, choroba nie dotyka jedynie sportowców, ale też pracowników biurowych czy technicznych. Co musisz wiedzieć o łokciu tenisisty?
Czym jest łokieć tenisisty?
Łokieć tenisisty to nic innego jak entezopatia, czyli zmiana chorobowa, która wykazuje charakter zwyrodnieniowo-zapalny w obrębie przyczepów ścięgien mięśni. Cechą charakterystyczną dolegliwości jest ból w okolicy stawu łokciowego, który zazwyczaj promieniuje aż do nadgarstka.
Łokieć tenisisty powstaje na skutek zainicjowania zmian zwyrodnieniowych w obrębie ścięgien mięśni prostowników, które następnie są rezultatem wielokrotnie powtarzających się, drobnych urazów. Dolegliwości bardzo często towarzyszy upośledzenie krążenia, które dodatkowo utrudnia proces gojenia oraz hamuje możliwości regeneracyjne. Entezopatia w początkowym stadium obejmuje jedynie ścięgno mięśnia prostownika krótkiego znajdującego się w nadgarstku. W późniejszym stadium może jednak objąć także początkowy przyczep mięśnia prostownika palców.
Łokieć tenisisty – przyczyny
Główną przyczyną łokcia tenisisty jest uszkodzenie struktury mięśnia, do którego dochodzi na skutek powtarzających się mikrourazów. Te z kolei spowodowane są przeciążeniem tkanek. Taki stan rzeczy bardzo często pojawia się podczas wykonywania częstych ruchów nadgarstka, np. wkręcania śrubek czy pisania na klawiaturze. Właśnie dlatego schorzenie bywa nazywany chorobą zawodową – dotyczy najczęściej osób, które wykonują pracę powtarzalnymi ruchami rąk.
Co ciekawe, przyczyną łokcia tenisisty może być także zbyt małe obciążenie ręki pracą. Dzieje się tak przede wszystkim u osób, które są bardzo mało aktywne fizycznie. Brak ruchu sprawia bowiem, że siła osłabia się, a mięśnie zanikają, na skutek czego mięśnie, które nie są przyzwyczajone do wysiłku nadrywają się.
Jakie są objawy łokcia tenisisty?
Główny objaw łokcia tenisisty to ból, który pojawia się po zewnętrznej stronie stawu łokciowego. Bardzo często promieniuje on do nadgarstka i przedramienia. Niekiedy nasila się także podczas wykonywana ruchów ręką czy podczas próby zaciśnięcia dłoni. Ból ten sprawia najczęściej problem podczas wykonywania czynności codziennych, takich jak podnoszenie kubka czy otwieranie drzwi. Poza bólem łokcia mówimy tutaj też o opuchliźnie stawu łokciowego czy intensyfikacji bólu podczas ruszania nadgarstkiem.
Łokieć tenisisty – ćwiczenia
Łokieć tenisisty nie jest związany ze stanem zapalnym, dlatego w jego leczeniu nie stosuje się leków zapalnych. Schorzenie leczy się najczęściej masażami, jednak w zależności od przyczyny powstawania bólu, może ono wyglądać zupełnie inaczej. Porady najlepiej zasięgnąć w klinikach rehabilitacyjnych, gdzie specjaliści dokładnie zdiagnozują problem, określą przyczynę oraz dobiorą odpowiednią metodę leczenia. Nieodłączną częścią powrotu do zdrowia w tym przypadku za każdym razem jest masaż mięśniowo-powięziowy, nazywany również masażem głębokim, gdzie wykorzystywana jest praca na poszczególnych warstwach tkanek. Jest to forma całkowicie nieinwazyjnej terapii, która obejmuje wszystkie organy, nerwy, przewody, naczynia krwionośne, kości oraz mięśnie.
Materiał zewnętrzny.