Optymista i pesymista – charakterystyka osobowości!

Kobiety o róznym typie osobowości

Źródło: Pixabay.com

Rodzajów osobowości jest przynajmniej kilkanaście. Najważniejszymi jednak z nich są optymista oraz pesymista. Czyli dwie zupełnie przeciwne sobie osobowości. Jaka jest różnica między optymizmem a osobą negatywnie nastawioną do świata? Kim jest jeden i drugi? Czy warto być pesymistą? A może lepiej być optymistą? Jak poszczególne rodzaje osobowości wpływają na życie dorosłego człowieka, a jak na życie dzieci i młodzieży? Na te pytania znajdują się odpowiedzi w poniższym artykule.

Czym jest pesymizm?

Pesymizm został zdefiniowany przez Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne jako stan umysłu, w którym osoba określana jako „pesymista” posiada negatywne nastawienie. 

Oznacza to, że niezależnie od danej sytuacji, zakłada on, iż sprawy przybiorą zły obrót. Jest świadom tego, że może się tak stać. Wedle definicji, pesymista uważa również, że niemożliwe jest spełnienie ludzkich marzeń i osiągnięcie wyznaczonych celów w taki sposób, w jaki tego oczekuje.

Osoba o negatywnym nastawieniu ma skłonność do bardziej negatywnego myślenia. Inni z kolei twierdzą, iż negatywne spojrzenie na świat, jest właśnie tym realistycznym spojrzeniem. Tak przynajmniej twierdzą pesymiści. Wedle znanego powiedzenia: dla pesymisty, szklanka zawsze będzie w połowie pusta.

Pesymiści spodziewają się zwykle niezadowalających rezultatów i bywają podejrzliwi, jeśli wszystko wydaje się iść po ich myśli. Tak jak optymista będzie szukał pozytywnych aspektów i będzie oczekiwał dobrych wyników, tak samo pesymista będzie świadom tego, że coś może pójść nie po jego myśli i wyczekuje takiej sytuacji.

Pesymizm nie jest cechą osobowości, do której dąży wiele osób. Jest on bowiem uznawany za negatywną postawę i często kojarzony ze smutkiem czy nawet stanami depresyjnymi. W rzeczywistości jednak niewielka dawka zdrowego pesymizmu w życiu codziennym może przydać się każdemu.

Czy jesteś pesymistą?

Kobieta o nastawieniu pesymistycznym
Źródło: Pixabay.com

Czasem ciężko jest jednoznacznie stwierdzić, czy ktoś jest raczej pesymistą, czy może raczej optymistą? Zwykle, by znaleźć odpowiedź na to pytanie, należy wiedzieć nieco więcej, aniżeli czy szklanka dla danej osoby będzie w połowie pełna, czy może raczej w połowie pusta. Skąd zatem wiadomo, że ktoś przejawia skłonności do posiadania takiej, a nie innej osobowości?

Aby zdecydować, czy dana osoba może być pesymistą, powinna zastanowić się nad poniższymi zdaniami. Są to przykłady, które często przejawiają się u osób o negatywnej osobowości.

  • Pesymista może czuć się zaskoczony, gdy coś będzie szło po jego myśli.
  • Zwykle pesymista spodziewać się będzie negatywnych rezultatów swoich działań.
  • Ludzie o takiej osobowości bardzo często skupiają swoją uwagę na tym, co może pójść źle.
  • Pesymiasta nie docenia własnych umiejętności.
  • Zakłada, że wszystkie dobre rzeczy w końcu się skończą.
  • Skupia się raczej na wadach i słabościach danych sytuacji, aniżeli na ich pozytywnych aspektach.

Pesymiści, choć często zdarza im się angażować negatywne kwestie podczas myślenia, czy podejmowania się różnych działań, nie myślą w taki negatywny sposób przez cały czas. Są to tylko przykłady sytuacji z życia, które warto znać.

Zalety i wady pesymizmu

Jak każda inna osobowość czy rzecz na tym świecie, tak samo pesymizm posiada swoje dobre i złe strony.

Jakie są wady bycia pesymistą? Dlaczego nie warto myśleć w sposób negatywny oraz, jak pesymizm wpływa na życie?

  • Pesymiści poprzez wzgląd na swoje negatywne myślenie i częstym spodziewaniu się złych rzeczy, częściej i silniej borykają się ze stresem. Prowadzi to bardzo często do zmniejszenia poziomu zadowolenia z życia.
  • Pesymizm może powodować zwiększoną szansę na choroby serca. Ma to duży związek ze stresem, jaki odczuwają ludzie o takim typie osobowości.
  • Częste myślenie w sposób negatywny może przyczyniać się do powstawania depresji oraz stanów lękowych. Może być także przyczyną spadku poczucia własnej wartości oraz zadowolenia ogólnego z życia.
  • Pesymiści w przeciwieństwie do optymistów, częściej nabywają złych nawyków, takich jak palenie czy picie. Z drugiej strony, ciężej im jest również pozbyć się tych nawyków, gdy zajdzie taka potrzeba, ponieważ z góry zakładają, iż im się to nie uda.

Pesymizm wpływa jednak na życie także w dobry sposób. Pesymiści przede wszystkim oczekują zagrożenia w danej sytuacji bądź niepowodzenia danego przedsięwzięcia, co prowadzi do tego, iż zwykle są przygotowani na takie zdarzenia. Jako, iż ludzie z taką osobowością przeczuwają jakieś niepowodzenie, mają większe zdolności do tego, by uniknąć nieprzyjemnego wydarzenia. Z tych kilku powodów warto być pesymistą w niektórych sytuacjach. Jak widać, pesymizm wpływa pozytywnie na życie w danych sytuacjach.

Czym jest optymizm?

Optymizm jest formą pozytywnego nastawienia, pozytywnego myślenia. Optymiści żyją w przekonaniu, że to właśnie od nich zależy ich własne szczęście. Optymiści wierzą, że złe wydarzenia zachodzą bardzo rzadko, a jeśli już do nich dochodzi, to nie jest to zwykle niczyją winą. O takim, a nie innym zdarzeniu przesądza przypadek, a nie czyjaś wina.

To właśnie jest podstawowa różnica między optymizmem a pesymizmem. Pesymista bowiem powiedziałby, iż to musiało tak się stać, i że od samego początku przeczuwał taką sytuację.

Optymizm to postawa psychiczna charakteryzująca się nadzieją i wiarą w sukces i pozytywną przyszłość. Optymiści to osoby, które oczekują, że wydarzą się dobre rzeczy, podczas gdy pesymiści przewidują niekorzystne rezultaty.

Takie nastawienie wiąże się z szeregiem korzystnych efektów, na przykład, optymiści są w mniejszym stopniu narażeni na stres, co z kolei przekłada się na ich zdolności radzenia sobie z problemami życia codziennego oraz lepszymi efektami podejmowanych decyzji. Optymiści charakteryzują się także większą wytrwałością w dążeniu do osiągnięcia wyznaczonego celu.

Czy jesteś optymistą?

Optymistka
Źródło: Pixabay.com

Ciężko czasem jest jednoznacznie określić, czy dana osoba przejawia skłonności bardziej do posiadania osobowości pesymistycznej, czy też raczej optymistycznej. Z tego też powodu warto, jest postarać się zidentyfikować poszczególne sytuacje oraz odnieść je do charakterystycznych cech danego człowieka i osobowości.

Istnieje wiele sposobów na określenie tego, jakim typem osobowości są poszczególni ludzie. Jednak najlepiej jest zastanowić się, w jaki sposób ludzie tłumaczą niepowodzenia zachodzące w ich życiu.

  • Przyjmuje odpowiedzialność za błędy, ale nie rozpamiętuje ich.
  • Posiada pozytywne nastawienie do siebie i innych.
  • Oczekuje, że wszystko ułoży się jak najlepiej.
  • Czuje, że odniesie sukces w obliczu życiowych wyzwań.
  • Postrzega wyzwania i przeszkody jako okazję do nauki.
  • Zawsze szuka sposobów, aby jak najlepiej wykorzystać nadarzające się okazje.

Zalety i wady optymizmu

Istnieje wiele czynników na to, że optymistyczne podejście do życia każdego dnia, pozytywnie wpływa na ludzkie zdrowie, zarówno psychiczne, jak i fizyczne. Jednak, jak wszystko inne na tym świecie, tak samo optymizm posiada swoje dobre i złe strony. Kim jest optymista, jakie relacje zachodzą między optymizmem a życiem i czy dobrze wpływa na życie dzieci i młodzieży? Jakie zatem wyróżnia się pozytywne, a jakie negatywne aspekty pozytywizmu?

Przede wszystkim optymistą żyje się lepiej i mają oni większą tendencję do zadowolenia z własnego życia. Pozytywne nastawienie poprawia samą jakość życia. Optymista w stresowych sytuacjach jest mniej narażony na działanie stresu, aniżeli osoba myśląca w sposób negatywny. Ponadto, optymiści potrafią częściej wykorzystywać tego typu wydarzenia do znajdowania w nich szans na rozwój, na przykład w pracy.

Optymiści z reguły mniej się stresują, dzięki czemu żyją dłużej. Stres bowiem negatywnie wpływa na funkcjonowanie choćby serca. Może prowadzić do nadciśnienia. Ponadto stres powoduje ciągłe zdenerwowanie i niestabilne emocje.

Optymiści prowadzą zdrowszy tryb życia. Ogólnie posiadają zdrowsze życie, aniżeli pesymiści. Dlaczego? Badania przeprowadzana przez wiele lat i w różnych miejscach na świecie wykazują, iż ludzie posiadający optymistyczną osobowość mają większą skłonność do nabywania chorób serca, układu krwionośnego oraz nowotworów.

Jak być optymistą?

Badania wykazują, iż bycia optymistą da się po prostu nauczyć. To samo tyczy się bycia pesymistą. Jednak, aby tego dokonać, należy zrozumieć kim jest optymista oraz jak wpływa na życie dorosłego i dzieci i młodzieży. Zatem, jak być optymistą? 

Najprostszym sposobem, by odpowiedzieć sobie na pytanie jak być optymistą, jest myślenie w sposób pozytywny. Najprościej, jeśli ktoś w danej sytuacji posiada tendencję do negatywnego myślenia, dobrze jest zacząć szukać pozytywnych aspektów, szans na rozwój, na poprawę sytuacji czy po prostu jakichkolwiek korzyści wynikających z takiego zdarzenia.

Kolejnym krokiem w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie, jak być optymistą, jest zaprzestanie odbierania wszystkiego osobiście. Fakt, że ktoś może mieć zły dzień i potraktował daną rzecz w taki czy inny sposób, nie koniecznie musi od razu oznaczać, że to była czyjaś wina.

Zrozum, iż każdy na tym świecie ma takie samo prawo do popełniania błędów. Nieprzyjemne sytuacje się zdarzają i zawsze będą. Niestety, nie zawsze można cokolwiek na nie poradzić, ani im zapobiec. Należy pogodzić się z takim czy innym wydarzeniem i postarać się odszukać w nim pozytywnych stron.

Optymizm dobrze wpływa na samopoczucie, samoocenę danego człowieka oraz na jakość życia. Zatem już samo próbowanie zmiany myślenia z negatywnego na pozytywny ma dobry wpływa na zdrowie człowieka. Warto jest chociaż spróbować tego dokonać. Jednocześnie należy pamiętać o tym, iż przesadny optymizm może prowadzić do lekkomyślności i podejmowania nieprzemyślanych decyzji. Przygotowanie na nieprzyjemne sytuacje również czasem się przydaje. Decyzja należy do danego człowieka, czy warto być optymistą, czy pesymistą!

Related Post

One Reply to “Optymista i pesymista – charakterystyka osobowości!”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.