Mniszek lekarski – właściwości. Jak zrobić domową nalewkę z mniszka?

Mniszek lekarski na nalewkę

Źródło: Pixabay.com

Mniszek lekarski to roślina powszechnie występująca w Polsce. Jest jej tak dużo, że większość uznaje ją za chwast. Roślina ta ma jednak liczne właściwości zdrowotne. Możną ją wykorzystać w medycynie naturalnej. Co zrobić z mniszka lekarskiego? Jak wykorzystać właściwości mniszka? Dowiedz się!

Mniszek lekarski. Ogólna charakterystyka

Mniszek lekarski potocznie nazywany jest mleczem. Inna nazwa to mniszek pospolity. Mlecze rosną na łąkach, w ogrodach, w rowach. Mają małe wymagania i wytrzymują trudne warunki. Rosną na każdego rodzaju glebie. Można je wykorzystać w kuchni, jako rośliny pastewne albo lecznicze. Wszystkie części mniszka mają określone właściwości lecznicze. Można wykorzystać kwiaty, liście i korzenie.

Należy je zbierać w określonym sezonie, kiedy te właściwości osiągają szczyt. Do produkcji leczniczych nalewek z mniszka można wykorzystać tylko rośliny, które rosną w odpowiednich miejscach. Rośliny powinny rosnąć w odległości co najmniej 2-3 km od dróg i obiektów przemysłowych. Nie warto zbierać mniszka z rowów znajdujących się przy drodze. Roślina będzie wtedy zanieczyszczona i nie będzie miała odpowiednich właściwości.

Mlecz. Właściwości

Mlecze są szeroko stosowane w medycynie ludowej. We Francji, Niemczech, Austrii, Holandii, Indiach, Japonii i USA istnieją specjalne plantacje mniszka lekarskiego. Mlecze zawierają insulinę. Substancja ta wspomaga regenerację tkanki kostnej. Insulina wzmacnia odporność, obniża poziom cukru we krwi. Dodatkowo wypłukuje wszystkie toksyny, sole metali ciężkich, a także wspomaga prawidłowe funkcjonowanie przewodu pokarmowego.

Mlecze oprócz inuliny zawierają również witaminy. Są to witaminy: A, B2, B4, C, E, PP. Mlecze zawierają cenne substancje, które pomagają oczyścić jelita z toksyn.  Mikroelementy zawarte w mniszku to: miedź, fosfor, magnez, żelazo, wapń, potas, bor, nikiel, kobalt. Zawarte w soku flawonoidy wzmacniają ściany naczyń i działają korzystnie na układ krążenia.

Mniszek. Zastosowanie

Mniszek na nalewkę
Źródło: Pixabay.com

Z mniszka można wytworzyć liczne przetwory, które mają zastosowanie medyczne. Są to: odwar z korzenia, syrop z kwiatów, nalewka mniszkowa, wino z korzeni mniszka lekarskiego.

Mlecz jest stosowany w leczeniu wielu chorób wątroby. Wpływa korzystnie na wątrobę, zmniejszając ilość wydzielanej żółci. Można go stosować po przebyciu wirusowego zapalenia wątroby. Pomaga w szybkiej i skutecznej rekonwalescencji. Jest pomocny w zwalczaniu kamicy żółciowej. Stosuje się go po zabiegach i operacjach dróg żółciowych.

Można go zastosować w leczeniu upośledzenia czynności kłębków nerkowych oraz w zaburzeniach układu krążenia i nerek. W szczególności w leczeniu obrzęków związanych z tymi zaburzeniami. Mniszek jest moczopędny. Wspomaga oczyszczanie krwi. Ma działanie wykrztuśne i przeciwgorączkowe. Działa napotnie i przeczyszczająco.

To również lek przeciwbólowy. Ma działanie kojące. Można go stosować w leczeniu reumatyzmu, otyłości, trądziku. Jest zalecany w przypadku początkowych faz cukrzycy. Można go również używać w kosmetyce. Kąpiele kosmetyczne mają działanie kojące i regenerujące. Świeży sok z mniszka stosowany jest w leczeniu kurzajek, brodawek. Kwiaty mają zastosowanie w leczeniu chorób górnych dróg oddechowych. W szczególności przewlekłych nieżytów jamy ustnej, gardła oraz oskrzeli.

Nalewka z mniszka krok po kroku. Sprawdzone przepisy

Nalewka mniszkowa ma nie tylko właściwości zdrowotne, ale także niezwykły smak i aromat. Do wykonania nalewki potrzebne będą kwiaty z mniszka. Mlecze dość szybko zrzucają kwiaty. Na przełomie kwietnia i maja kwiaty zamieniają się w puszyste kulki, które nie mają żadnego zastosowania.

Nalewkę należy zrobić zanim kwiaty znikną. Kwiaty należy zbierać wraz z łodygami w słoneczny dzień. Najlepiej robić to rano. Dzięki temu można włożyć kwiaty do słoika bez konieczności ich mycia, zachowując w ten sposób prawie wszystkie zdrowe substancje. W niektórych przypadkach niezbędne będzie umycie kwiatów. Należy zrobić to szybko. Najlepsze efekty osiągnie się przy użyciu zimnej wody.

Następnie należy położyć jedną warstwę kwiatów na kawałku materiału lub białym papierze na 4-5 godzin, aby trochę wyschły. Proces suszenia mniszka lekarskiego należy przeprowadzać w ciemnym miejscu (na przykład pod stołem z zasuniętymi zasłonami). Tak przygotowane kwiaty i łodygi należy włożyć do słoika. Gdy wypełnią ¾ słoika dodaje się do nich wódki albo spirytusu. Słoik trzeba trzymać z dala od światła słonecznego przez 21 dni. Należy potrząsać słoikiem co drogi dzień. Nalewkę należy odcedzić po 21 dniach. Gotowy produkt trzeba przechowywać w chłodnym i ciemnym miejscu. Tak przygotowana nalewka mniszkowa pomoże w walce z wieloma schorzeniami. Można ją pić również podczas przeziębienia.

Sprawdzone przepisy na wyroby z mniszka lekarskiego

Z kwiatów można przygotować też syrop. Należy je zebrać tak, jak do nalewki, umyć i wysuszyć. Do przygotowania syropu należy użyć tylko kwiatów. Kwiaty trzeba wygotować. Następnie odstawić wywar na całą dobę. Po 24 godzinach trzeba odcedzić i dodać do mniszka cukru. Na koniec należy dodać cytrynę. Całość zagotować. Im dłużej będzie gotowany mniszek, tym gęstniejsza będzie jego konsystencja.

Nalewka z korzeni mniszka krok po kroku

Nalewka z korzenia mniszka lekarskiego. Wiosną korzenie mniszka zawierają zaledwie 2% inuliny, jesienią zaś jej zawartość wzrasta do 24-40%. Dlatego korzenie mniszka wykopuje się w październiku lub na początku listopada, tuż przed pierwszym śniegiem.

Korzenie trzeba dokładnie umyć i wysuszyć. Do przygotowania nalewki można użyć zarówno świeżych, jak i suchych korzeni. Należy zebrać 100-120 gramów świeżych korzeni lub 50 gramów zmielonych, suchych korzeni. Do przygotowania nalewki z korzeni z mniszka lekarskiego potrzebna będzie też wódka albo spirytus. Zmielone korzenie należy włożyć do słoika i dopełnić 500 ml wódki lub 250 ml spirytusu. Korzenie mniszka lekarskiego należy zaparzyć w taki sam sposób, jak kwiaty. Po 21 dniach odcedzić napar i przechowywać w ciemnym miejscu.

Sprawdzone przepisy na mniszek

Główną zaletą soku z mniszka lekarskiego jest to, że można go przygotowywać przez całe lato. Oczywiście najlepszy sok pozyskuje się z kwiatów i szypułek wiosną, w okresie kwitnienia. Liście opłukać zimną wodą, suszyć przez kilka godzin na tkaninie lub białym papierze w ciemnym miejscu. Następnie zmielić je w maszynce do mięsa i wycisnąć. Otrzymany sok rozcieńczyć wódką w stosunku 1:1. Wszystko należy przelać do sterylnych słoików i zakryć je. Przechowywać nalewkę w zimnym, ciemnym miejscu (piwnica lub zamrażarka).

Nalewkę trzeba przechowywać w lodówce przez cały rok. Kilka miesięcy później może rozwinąć kwaśny smak, ale nie wpłynie to na jej właściwości lecznicze.

Wino z mniszka. Sprawdzone przepisy

Smak tego wina z mniszka jest bogaty, złocisty i rozgrzewający – bardziej przypomina brandy niż wino. Do wina z mniszka trzeba używać wyłącznie żółtych płatków kwiatów. Należy je dokładnie oczyścić z robaków, zielonych szypułek, łodyg. Wszystkie naczynia wykorzystane do produkcji wina powinny być szklane, ceramiczne, ze stali nierdzewnej lub tworzywa sztucznego przeznaczonego do kontaktu z żywnością. Nigdy nie należy używać aluminium lub żelaza, ponieważ może reagować z winem. Do wina należy używać samych płatków. Przed fermentacją należy je dokładnie oddzielić. Potrzebne będą płatki, woda, pomarańcze ze skórką, cytryna ze skórką. Potrzebne będą też drożdże winne, rodzynki.

Produkcja wina z mniszku lekarskiego krok po kroku

  1. Zbierz kwiaty, gdy są całkowicie otwarte w słoneczny dzień. Usuń wszystkie zielone części.
    2. Zagotuj wodę i zalej nią kwiaty w dużym garnku. Przykryj ręcznikiem i pozostaw na trzy dni. Mieszaj codziennie, aby płatki pozostały zanurzone.
  2. Przygotuj pomarańcze i cytrynę. Obierz ze skórki około połowy skórki, a resztę obierz w cienkie paski.  Obierz miąższ owoców i pokrój w cienkie krążki.
  3. Dodaj skórkę z cytryny i pomarańczy do mieszanki wody kwiatowej i zagotuj. Następnie całość trzeba zdjąć z ognia i odcedzić. Rozpuść cukier w wodzie kwiatowej. Pozostaw do ostygnięcia do temperatury pokojowej.
  4. Do płynu dodać drożdże, plastry pomarańczy i cytryny oraz rodzynki. Włóż wszystko do specjalnego naczynia  do fermentacji. Przykrywam garnek czystym bawełnianym ręcznikiem przytrzymywanym gumką, aby nie dopuścić do zabrudzenia kurzem i owadami. Mieszaj codziennie drewnianą łyżką lub niereaktywnym patyczkiem do mieszania.
  5. Kiedy całość przestanie bulgotać (1 -2 tygodnie), fermentacja jest prawie zakończona. Przecedź płyn przez kilka warstw gazy i przelej do wysterylizowanych butelek.

Mniszek w kuchni

Mniszek lekarski stosowany jest także w kuchni. Z jego liści można zrobić pyszne i zdrowe pesto.  Należy zmiksować razem wysuszone i dobrze wyczyszczone liści mniszka z bazylią. Do tego dodać orzechy, czosnek, oliwę. Do smaku przyprawić solą i pieprzem.

Pesto można podawać z przekąskami, smarować nim kanapki. Z mlecza można też zrobić pyszne sałatki. Oto przepis na jedną z nich.

Najpierw należy oczyścić mlecze: usuń grubą część łodyg i delikatnie rozerwij liście na kawałki. Umyj je i bardzo dokładnie wysusz. Włóż do dużej miski. Następnie przygotuj pory. Używaj tylko białych i jasnozielonych części. Pory  posiekaj na drobno. Zalej duży garnek osolonej wody i zacznij gotować jajka w koszulce, dodaj do garnka odrobinę białego octu. W międzyczasie usmaż boczek na patelni, aż będzie chrupiący. Wyjmij go do odsączenia.  Na tłuszczu z boczku podsmaż pory. Wrzuć pory  do małej miski, zmiel trochę pieprzu, dodaj oliwę i syrop klonowy.  Pokrusz boczek na mniszek i pory. Dodaj do sałatki jajko w koszulce. 

Kawa z korzeni mniszka. Krok po kroku

Z korzeni mniszka można zrobić pyszną i aromatyczną kawę. Należy wykopać korzenie z ziemi, oczyścić je, dokładnie umyć i wysuszyć. Następnie należy je pokroić na bardzo drobne wiórki. Należy je odstawić do wysuszenia. Następnie posiekać na jeszcze drobniejsze kawałki. Ułóż kawałki korzenia na blasze piekarnika. Piecz korzeń mniszka przez 30 minut w temperaturze 200 °. Korzenie muszą być brązowe i całkowicie wysuszone. Następnie pozostaw korzeń mniszka do wystygnięcia. Zmiel  na bardzo drobne części i drugi raz włóż do piekarnika. Piecz w piekarniku przez 5 minut w 180 °. Zmielone korzenie należy przechowywać w hermetycznie zamkniętym pojemniku. W celu zaparzenia filiżanki wrzuć 6 łyżek zmielonej kawy z mniszka do 500 ml wrzącej wody i odstaw na 30 minut. Przecedź i podgrzej do pożądanej temperatury. W razie potrzeby można podawać z mlekiem i miodem. To może być domowej roboty miód z mniszka.

Herbata z mniszka

Z liści mniszka można parzyć wywary i herbatki. Liście należy zebrać, wysuszyć. Do filiżanki wsypać łyżkę suszu i zalać wrzątkiem. Pozostawić do zaparzenia. Następnie przecedzić. Herbatę można podawać z miodem z mniszka lekarskiego. Herbatę można również parzyć z kwiatów mniszka. Każdy napar ma cenne właściwości zdrowotne. Należy jednak pamiętać, że zioło musi pochodzić z ekologicznego i niezanieczyszczonego źródła. Nie można wykorzystywać zioła, które jest zanieczyszczone. 

Related Post

One Reply to “Mniszek lekarski – właściwości. Jak zrobić domową nalewkę z mniszka?”

  1. Kochani mniszek ma rewelacyjne właściwości. W jego liściach znajdują się witaminy z grupy B oraz C i A. Młode liście można z powodzeniem dodawać do sałatek!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.