Kiedy powinna być pierwsza wizyta dziecka u dentysty?

Dentystka ogląda zęby dziewczynce na fotelu

Artykuł partnera.

Wizyta u dentysty zwłaszcza pierwsza nie musi być dla dziecka nieprzyjemnym doświadczeniem. Wielu rodziców niepotrzebnie odkłada ją w czasie, czekając na to, by maluch był bardziej świadomy. Tymczasem pierwsze spotkanie ze stomatologiem ma charakter adaptacyjny i przy odpowiednim podejściu – lekarza i rodzica – nie wiąże się z żadnym dyskomfortem. Kiedy więc udać się z maluszkiem do dentysty?

Największe błędy rodziców

Podstawowym błędem rodziców jest założenie, że brak niepokojących objawów oznacza brak powodów do odwiedzenia stomatologa. Dlatego zwlekają z pierwszą wizytą dziecka u dentysty do czasu, kiedy ból jest już dość intensywny. W ten sposób pierwsza wizyta zapisze się w pamięci malca, jako nieprzyjemne przeżycie. Tymczasem powinna to być wizyta adaptacyjna, pozwalająca dziecku na poznanie nieznanego mu otoczenia, nowych sprzętów i osób. Kolejny błąd to bagatelizowanie troski o zęby mleczne. Część rodziców nie wie, że ich kondycja ma wpływ na ewentualne wady zgryzu, problemy z rozwojem mowy oraz, co ważne na późniejszy stan zębów stałych. Nie należy więc powielać szkodliwych mitów o tym, że o mleczaki nie warto dbać. Ostatni błąd rodziców dotyczy przedstawiania wizyty u dentysty jako kary i straszenia kilkulatków wizytą. Utrwala to u dziecka negatywne skojarzenia i budzi strach przed stomatologiem.

Czy niemowlak powinien odwiedzić dentystę?

Dobry stomatolog dziecięcy z pewnością przyjmie na wizytę dziecko w wieku 6-12 miesięcy. Uważa się, że na pierwszą wizytę u dentysty należy umówić dziecko, kiedy pojawi się jego pierwszy ząbek. Od tej chwili rodzice powinni rozpocząć troskę o właściwą higienę jamy ustnej maleństwa. Na pierwszorazowej wizycie dowiedzą się więcej na temat potencjalnych zagrożeń związanych z niewłaściwą dietą dziecka. Zostanie poruszona także tematyka wad zgryzu i inne kwestie, które budzą wątpliwości młodych rodziców. Badanie jamy ustnej malucha pomoże lekarzowi określić, jak przebiega proces ząbkowania dziecka i czy wszystko odbywa się prawidłowo. Stomatolog sprawdzi również, czy nie ma oznak próchnicy. Na podstawie wywiadu z rodzicami określi ryzyko wystąpienia jej u dziecka. Kolejne wizyty odbywają się zwykle co 3 miesiące i stanowią ważny element profilaktyki stomatologicznej.

Jak wygląda pierwsza wizyta u dentysty?

Pierwsza wizyta z maleństwem to wizyta adaptacyjna. Najlepiej wybrać zaufany gabinet, w którym przyjmuje dentysta dziecięcy w Warszawie Bemowo to siedziba przychodni stomatologicznej Time for Dentist. Jej kameralny charakter sprawia, że jest chętnie wybierana przez mieszkańców stolicy w tym rodziców małych dzieci. Na pierwszej wizycie niemowlę pozostaje na rękach mamy lub taty. Jest to spotkanie, podczas którego stomatolog udzieli rodzicom najważniejszych informacji. Oczywiście oprócz rozmowy z rodzicami odbywa się badanie dziecka, podczas którego dentysta ocenia stan jamy ustnej, dziąseł i ząbków. Nieco inaczej przebiega wizyta adaptacyjna kilkulatków, które są na tyle świadome, by móc zapoznać je z najważniejszymi narzędziami używanymi w gabinecie.

Udana pierwsza wizyta u dentysty to inwestycja w zdrowie dziecka. Na szczęście coraz więcej odpowiedzialnych rodziców ma tego świadomość.

Related Post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.