Najczęstsze kontuzje podczas jazdy na łyżwach – na co zwracać uwagę?

Kobieta ma na sobie białe łyżwy

Łyżwiarstwo jest coraz bardziej rozpowszechnionym sportem nie tylko wśród zwolenników jazdy figurowej. Miasta z chęcią organizują zimowe lodowiska i parki dla łyżwiarzy amatorów, którzy mogą aktywnie spędzać czas w zimowe wieczory.

Jakie są najczęstsze rodzaje kontuzji podczas jazdy na łyżwach

Jazda na łyżwach to popularna rozrywka w długie zimowe wieczory. Jak w przypadku każdej aktywności fizycznej, istnieje ryzyko kontuzji, najczęściej w wyniku upadku na nawierzchnię lodowiska. Także zła technika jazdy na łyżwach może prowadzić do urazów. Typowe urazy podczas jazdy na łyżwach obejmują:

  • Skręcenie nadgarstka, złamanie kości łódeczkowatej – w wyniku upadku na wyprostowaną rękę. Objawami złamania kości lub skręcenia są obrzęk, ból, widoczna deformacja i ograniczony zakres ruchu nadgarstka. W takim wypadku może okazać się niezbędna pomoc ortopedy.
  • Uraz łokcia — występuje, gdy siła upadku jest przenoszona na nadgarstek. Objawy urazu obejmują obrzęk, ból, ograniczoną ruchomość i deformację. W zależności od ciężkości urazu ramię może być unieruchomione i wymagać operacji.
  • Uraz obojczyka – występuje w wyniku upadku na bok lub ramię. Objawy obejmują silny ból, obrzęk i widoczne deformacje. Sposobów leczenia jest wiele i zależy to od ogólnego stanu zdrowia, wieku i stopnia uszkodzenia. Podobnie jak w poprzednim przypadku, bark można unieruchomić za pomocą temblaka lub szyny, a w niektórych przypadkach konieczna może być operacja.

Niebezpieczne urazy kolan

Urazy kolana mogą wystąpić podczas upadków z powodu zmęczenia mięśni lub nieprawidłowego wykonania technik łyżwiarskich. Upadki zwykle powodują drobne urazy, które pozostawiają łyżwiarzy z obolałymi kolanami i siniakami. Jednak silne uderzenie może poważnie uszkodzić lub nawet przemieścić rzepkę. Jeśli nie zostanie skorygowane za pomocą fizykoterapii, niewspółosiowość rzepki może spowodować postępujące uszkodzenie kolana i stabilizującej je chrząstki. Kolana mogą również zostać uszkodzone przez siły skręcające powstające podczas skakania i obracania się. Zasadniczo takie urazy dotyczą więzadeł, które utrzymują staw kolanowy na miejscu i może być konieczne leczenie ortopedyczne

Jakie mogą być powikłania po doznanej kontuzji?

W zależności od charakteru urazu i jego lokalizacji mogą wystąpić niebezpieczne powikłania, które mogą znacznie ograniczyć aktywność fizyczną. Do najczęstszych powikłań należą: uszkodzenie więzadła torebki stawowej, uszkodzenie łąkotki, uszkodzenie kości i chrząstki oraz brak możliwości powrotu do aktywności po zbyt szybkim obciążeniu uszkodzonej kończyny. zmiany funkcji stawów, powtarzające się kontuzje, sztywność stawów, skurcze mięśni, zaniki mięśni, urazy (nerwów, rdzenia kręgowego, naczyń krwionośnych), zakażenia ran, migracje fragmentów kości, opóźniony zrost, zanik kości, niedokrwienie. W wielu przypadkach po doznaniu urazów niezbędna jest fizjoterapia pozwalająca na szybki powrót do formy

Jak uniknąć kontuzji?

Aby uniknąć kontuzji, trzeba dobrze przygotować się do sezonu, dlatego należy z wyprzedzeniem pomyśleć o odpowiednich ćwiczeniach wzmacniających. Dobrym pomysłem jest wdrożenie treningu ogólnorozwojowego i funkcjonalnego. Zapewni to odpowiednie wzmocnienie i rozciągnięcie mięśni, utrzymanie odpowiedniego zakresu ruchu w stawach, zwiększenie indywidualnej stabilności stawów, oraz zwiększenie równowagi i koordynacji ruchowej. Należy także pamiętać o rozpoczęciu solidnej rozgrzewki przed aktywnością sportową (chodzenie, bieganie, przysiady, huśtawka itp.), oraz dostosowania swoich umiejętności do wykonywanych aktywności sportowych.

Materiał zewnętrzny.

Related Post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.