Soczewki dwutygodniowe i miesięczne – dla kogo mogą być dobrym wyborem?

Kobieta zakłada soczewki kontaktowe

Eye contact from a pretty young mixed race woman inserting a contact lens into her eye. Macro focus on the lens and eyelash.

Osoby borykające się z wadą wzroku mają możliwość wyboru różnych metod korekcyjnych. Nie da się ukryć, że bardzo dużą popularnością cieszy się noszenie soczewek kontaktowych. Na rynku dostępne są jedna różne ich rodzaje. Wymienić można tu choćby soczewki jednodniowe, soczewki dwutygodniowe czy soczewki miesięczne. Wybór konkretnego typu nie jest zatem wcale taki łatwy, jak mogłoby to się wydawać. Warto zatem, czym charakteryzuje się każdy z tych rodzajów oraz co wziąć pod uwagę przy wyborze konkretnych soczewek.

Jakie są zalety soczewek kontaktowych?

Jak wspomniano, soczewki kontaktowe cieszą się dużą popularnością wśród osób borykających się z wadą wzroku. Nie może to dziwić, ponieważ ich noszenie wiąże się z konkretnymi zaletami. Mowa tu choćby o tym, że znakomicie chronią one oczy choćby przed promieniowaniem UV. Dodatkowo ich noszenie nie jest żadnym problemem przy wykonywaniu codziennych czynności. Jest tak również w przypadku uprawiania sportu, co daje im dużą przewagę w porównaniu z okularami. Wspomnieć warto jeszcze o tym, że dzięki soczewkom wada wzroku jest niewidoczna dla osób trzecich. Poza tym soczewki kontaktowe pasują do każdego typu twarzy i nosić mogą je osoby w każdym wieku.

Jak dobrać soczewki kontaktowe?

Przede wszystkim o dobrze konkretnych soczewek decydować powinien specjalista po uprzednim badaniu wzroku. Tylko bowiem wówczas zdecydować można choćby o tym, jaki okres wymiany soczewek będzie optymalny w przypadku konkretnej osoby i jej wady wzroku. Co ważne, specjalista decydując o okresie wymiany soczewek, bierze od uwagę nie tylko samej wady wzroku, ale również to, jaki tryb życia prowadzi pacjent. Przy doborze soczewek istotne jest bowiem to, czy uprawia się jakiś sport oraz to, czy soczewki chce się nosić przez cały, czy być może jedynie okazjonalnie.

Jaki okres wymiany soczewek kontaktowych?

Na rynku dostępne są soczewki jednodniowe, dwutygodniowe oraz miesięczne. Pierwszy rodzaj szczególnie polecany jest alergikom. Wynika to z tego, że soczewki kontaktowe jednodniowe nie wymagają stosowania żadnych płynów pielęgnacyjnych. Dzięki temu noszenie takich soczewek nie będzie wywoływać reakcji alergicznych. Wśród zalet soczewek jednodniowych wymienić można także to, że są one cienkie, wygodne i ze względu na to, że wymienia się je codziennie, to są również bardzo higieniczne. Alternatywą dla soczewek jednodniowych są soczewki dwutygodniowe lub soczewki miesięczne. Z kolei ich zaletą jest przede wszystkim to, że nie trzeba ich tak często wymieniać. Czy jednak różnią się one od siebie?

Czym różnią się soczewki dwutygodniowe od miesięcznych?

Oczywiście najważniejszą różnicą między soczewkami dwutygodniowymi a miesięcznymi jest okres ich użytkowania. Nie jest to jednak jedyna różnica. Soczewki dwutygodniowe ze względu na krótki czas ich użytkowania są bardzo bezpieczne. Dostępny jest także ich szeroki wybór i co ważne, oferowane są w atrakcyjnych cenach. Pod tym kątem warto też wskazać na możliwość zakupu soczewek dwutygodniowych, które można nosić zarówno w dzień, jak i nocą. Jeśli zaś chodzi o soczewki kontaktowe miesięczne, to ich wybór jest z pewnością bardzo ekonomiczny. Często są one dostępne po 6 sztuk w opakowaniu, co oznacza, że jedno opakowanie wystarcza na 3 miesiące użytkowania. W tym przypadku także mówić można o szerokim wyborze różnego rodzaju soczewek miesięcznych. Mowa tu o soczewkach do noszenia dziennego, przedłużonego oraz całodobowego.

Jakie soczewki kontaktowe wybrać?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Część osób stwierdzi, że znacznie lepszym wyborem są soczewki dwutygodniowe, a część, że zdecydowanie miesięczne. Poza wskazaniami medycznymi jest to w dużej mierze bardzo indywidualna kwestia. Najważniejsze jest, aby soczewki były właściwie dopasowane. Często bardzo dobrym rozwiązaniem jest wybór na początek soczewek jednodniowych. Po pewnym czasie ich noszenia i po tym, jak oczy się do nich przyzwyczają, można przejść na soczewki dwutygodniowe, a później na te miesięczne. To dobry sposób na to, aby sprawdzić, jaki rodzaj soczewek się najlepiej sprawdza.

Related Post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.