Ocet jabłkowy – właściwości, działanie, zastosowanie i możliwe przeciwwskazania

Właściwości octu jabłkowego

Źródło: Freepik.com

Ocet jabłkowy jest coraz popularniejszym produktem spożywczym w naszych kuchniach. Nic dziwnego! Wykazuje on szereg pozytywnie wpływających na nasz organizm właściwości. Najpopularniejszą z nich, która skłania wiele osób do picia octu, jest pozytywny wpływ na redukcję wagi. Czy picie octu jabłkowego jest skuteczne podczas diety? Jeżeli tak, w jakich ilościach powinniśmy go spożywać?

Co to jest ocet jabłkowy?

Ocet jabłkowy jest wodnym roztworem kwasu octowego i powstaje w procesie fermentacji alkoholowej. Tworzony jest z rozdrobnionych jabłek z dodatkiem drożdży. Rolą drożdży jest przekształcenie cukrów zawartych w jabłkach w alkohol. Wraz z upływem czasu alkohol fermentuje, w efekcie czego powstaje kwas octowy. To on jest głównym składnikiem octu jabłkowego. Smak octu jest lekko kwaśny a kolor żółto-bursztynowy. Należy spożywać rozcieńczając go z wodą lub jako dodatek do potraw.

Właściwości octu jabłkowego

Ocet jabłkowy, chociaż jest stosunkowo tani, posiada szereg zalet. Jego codzienne picie pozwala poprawić kondycję całego organizmu oraz skóry i włosów. Bogaty jest w aminokwasy, polifenole, witaminy A, C, E, B oraz dobroczynne składniki mineralne. Wśród nich należy wymienić sód, potas, krzem, wapń oraz fosfor i żelazo.

Najzdrowszym octem będzie ten, który zawiera tzw. „matkę octu”. Jest to mieszanina celulozy i kwasu octowego. Powoduje ona zmętnienie płynu i charakterystyczny, widoczny gołym okiem osad. Zawarta w occie pektyna ma właściwości obniżające poziom złego cholesterolu oraz zapobiegające miażdżycy. Ponadto antyoksydanty, takie jak witamina E opóźniają procesy starzenia i zmniejszają ryzyko wystąpienia nowotworów.

Rodzaje octów jabłkowych

Ocet jabłkowy może być filtrowany i niefiltrowany. Ocet niefiltrowany jest octem nieoczyszczonym, czyli zawierającym osad i mętną strukturę. Oznacza to, że posiada on więcej pozytywnych właściwości zdrowotnych od octu filtrowanego. Filtrowany ocet jest bardziej klarowny i posiada ciemniejszą barwę. Ocet niefiltrowany nadaje się do picia i to on polecany jest przy odchudzaniu. Znajdzie zastosowanie w każdej diecie, nie tylko redukcyjnej.

Dieta bogata w zdrowe, pełnowartościowe posiłki wspomagana octem jabłkowym przyniesie długotrwałe rezultaty. Aby dieta była skuteczna, dobrym pomysłem na początku drogi z odchudzaniem jest skorzystanie z usług dietetyka.

Jak zrobić ocet jabłkowy?

Obecnie w wielu marketach i sklepach z żywnością ekologiczną możemy kupić dobrej jakości ocet. Stojąc przed półką sklepową, warto zwrócić uwagę na te octy, które zamknięte są w ciemnej butelce. Taki rodzaj opakowania zapobiega dostawaniu się światła, co nie powoduje utraty jakości produktu. Dobrej jakości ocet możemy wykonać również samodzielnie w domu. Jest to banalnie proste i tanie w przygotowaniu.

Aby przygotować ocet, przede wszystkim musimy kupić dobrej jakości jabłka. Najlepszym wyborem będą zatem jabłka niepryskane kupione w sklepie BIO. Takie jabłka, w przeciwieństwie do tych z marketu, nie mają idealnego kształtu ani równomiernego koloru.

Przepis na ocet jabłkowy

Do produkcji octu potrzebujemy kilograma jabłek i duży słoik. Jabłka należy dokładnie umyć, wyciąć nożem gniazda nasienne i pokroić jabłka w ćwiartki. Jabłka umieszczone w słoju należy zalać słodką wodą, która jest przegotowana i ostudzona. Na jeden litr wody przypadają 4 łyżki cukru. Słoik należy przykryć szmatką lub kawałkiem papierowego ręcznika. Nie należy go zakręcać! Na miesiąc należy odstawić słoik w ciemne i ciepłe miejsce.

Taki ocet doskonale się sprawdzi na co dzień w kuchni oraz w pielęgnacji. Robiąc go samemu, mamy gwarancję najwyższej jakości. Efekty picia octu są bardzo szybko zauważalne.

Ocet jabłkowy a odchudzanie

Kto z nas nie ma koleżanki, która piła ocet, by zrzucić kilka kilogramów? Jego główne zadanie podczas diety to hamowanie uczucia głodu. Ponadto, woda z octem przyspiesza metabolizm, co dodatkowo przekłada się na lepsze efekty odchudzania.

Ocet jabłkowy jest również zalecany osobom chorym na cukrzycę typu drugiego. Osoby chorujące na cukrzycę, które piją przed posiłkiem wodę z octem, mają lepsze wyniki glikemii. Picie octu powoduje zwiększenie wydzielanego soku żołądkowego, co ułatwia trawienie i przyspiesza metabolizm. Oczywiście należy pamiętać, że picie octu bez odpowiedniej ilości dostarczanych kalorii i ruchu nie poprawi naszej sylwetki. Ocet może być tylko uzupełnieniem zdrowej, zbilansowanej diety.

Jak pić ocet jabłkowy? Czy istnieją ocet jabłkowy przeciwwskazania ?

Aby ocet przynosił zadowalające efekty prozdrowotne, należy pić jego roztwór z wodą regularnie. Idealne proporcje to 1 łyżka octu na szklankę wody. Taką mieszankę zaleca się pić trzy razy w ciągu dnia, najlepiej przed posiłkiem.

Czy ocet jabłkowy na czczo jest zdrowy?

Okazuje się, że można pić mieszankę octu z wodą również po przebudzeniu, przed śniadaniem. Z octem nie można jednak przesadzać, bo może spowodować nieprzyjemne konsekwencje. Zbyt częste picie octu jabłkowego może podrażnić delikatną błonę śluzową żołądka. Efekty picia octu nie będą bardziej widoczne, gdy będziemy pić jego większe ilości.

Jak ocet wpływa na redukcję wagi?

Działanie i możliwe przeciwwskazania octu jabłkowego
Źródło: Freepik.com

Ocet wpływa pozytywnie na utratę kilogramów poprzez korzystne działanie na cały organizm. Wśród pozytywnych właściwości, które powodują redukcję masy, możemy wymienić:

  • Przyspieszenie metabolizmu.
  • Wpływ na odpowiedni poziom glukozy we krwi w ciągu dnia oraz na czczo.
  • Wspomaganie rozkładu tłuszczów.
  • Wspomaganie trawienia białka.
  • Pobudzanie perystaltyki jelit.
  • Powodowanie uczucia sytości, co przekłada się na mniejszą ilość dostarczanych kalorii.
  • Oczyszczanie organizmu ze złogów.

7 powodów, by pić ocet jabłkowy

Ocet jabłkowy, oprócz dobroczynnego wpływu na odchudzanie, posiada wiele innych właściwości, dla których warto go pić.

Oto 7 powodów, które zachęcą każdego, by w swojej kuchni posiadał butelkę octu. 

  • Ocet jabłkowy to bogactwo wieli witamin i minerałów. Wpływają one zbawiennie na nasz układ odpornościowy, co zapobiega przeziębieniom i osłabieniu. Jego picie zalecane jest szczególnie w okresie jesienno-zimowym, kiedy organizm jest bardziej podatny na infekcje.
  • Zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych. Regularne spożywanie roztworu z octem znacząco niweluje wchłanianie złego cholesterolu i trójglicerydów. Zapobiega to miażdżycy i zawałowi serca.
  • Ocet jabłkowy może być wykorzystywany zarówno w kuchni, jak i w codziennej pielęgnacji. Stanowi bazę dla wielu kosmetyków domowych takich jak tonik czy płukanka do włosów.
  • Ocet jabłkowy polecany jest w pielęgnacji skóry trądzikowej przez kojące działanie na stany zapalne.
  • Roztwór octu z wodą wykazuje działanie antybakteryjne, więc może służyć jako domowej roboty płyn dezynfekujący. Ponadto, antygrzybiczne właściwości znajdą zastosowanie w leczeniu grzybicy paznokci oraz w zwalczaniu wszy.
  • Ocet jabłkowy zapobiega niestrawności i pomaga w walce ze zgagą i refluksem.
  • Poprawia wrażliwość komórek na insulinę, co jest niezwykle ważne w diecie osób z cukrzycą. Dodatkowo poprawia funkcjonowanie gospodarki węglowodanowej.

Ocet jabłkowy przeciwwskazania i skutki picia octu jabłkowego

Przeciwwskazania i skutki picia octu powstają najczęściej, gdy spożywamy go za dużo. Zbyt częste picie wody z octem może podrażnić błonę śluzową żołądka i spowodować nieprzyjemne dolegliwości ze strony układu pokarmowego. W najgorszym wypadku może to doprowadzić do wrzodów. W przypadku wystąpienia jakikolwiek negatywnych efektów ubocznych należy natychmiast zaprzestać picia wody z octem.

Zastosowanie octu jabłkowego w kuchni

Ocet jabłkowy w kuchni pełni przede wszystkim funkcję konserwującą. Stanowi on składnik wielu marynat, lekkich dipów i sosów. Jego użycie wzbogaci smak każdej sałatki i surówki. Jest to genialny element marynaty do mięs, szczególnie drobiu. Wyostrza smak mięsa i powoduje, że nie robi się twarde. Ocet jabłkowy sprawdzi się również podczas gotowania jajek.

W jaki sposób ocet wpływa na jajka? Zapobiega pękaniu ich skorupek. Sprawdzi się również w przypadku przygotowywania deserów. Dodatek octu do bezy poprawia jej konsystencję. Bez obaw, ocet podczas pieczenia wyparowuje i nie przekłada się na smak wypieku. Ocet łagodzi smak potraw, więc dodatek kilku kropel może uratować danie w przypadku przesadzenia z ostrymi przyprawami.

Ocet jabłkowy w pielęgnacji twarzy

Ocet jest produktem wielofunkcyjnym, więc znalazł swoje zastosowanie również w pielęgnacji. Kwaśny odczyn octu rozpuszcza sebum i oczyszcza pory. Zapobiega to pojawianiu się wyprysków i zaskórników. Ocet jabłkowy może stać się bazą do wielu domowych kosmetyków do pielęgnacji skóry. Jego zastosowanie jest możliwe w maseczkach, tonikach, a nawet peelingach. Do produkcji kosmetyków należy wybrać dobrej jakości ocet, który poprzez zawartość wielu witamin i minerałów zadba o każdy rodzaj cery.

Domowe maseczki z octu jabłkowego

By codzienna pielęgnacja była owocna, przynajmniej raz w tygodniu należy skórę potraktować odżywczą maseczką. Najprostszym, lecz niezwykle owocnym sposobem na domową maseczkę jest wykorzystanie produktów, które każdy posiada w swojej kuchni. Bazą maseczki jest miód, cynamon oraz ocet jabłkowy.

Maseczka skutecznie oczyszcza skórę i hamuje powstawanie zaskórników. Z dodatkiem octu możemy zrobić również maseczkę o właściwościach peelingujących. Ocet należy pomieszać z jogurtem naturalnym i drobno zmielonymi płatkami owsianymi. Maseczkę możemy trzymać przez kwadrans na twarzy, a następnie masować nią skórę. Po masażu należy zmyć maseczkę i cieszyć się gładką i odżywioną skórą.

Ocet jabłkowy na włosy

Zbawienne działanie octu doceniają również kobiety dbające o swoje włosy. Z octu możemy wykonać płukankę, której zadaniem jest domknięcie łusek włosa i poprawa ich ogólnej kondycji. Ocet wpływa też na niwelowanie świądu oraz występowanie łupieżu. W przypadku włosów suchych płukanka z octu powinna być stosowana maksymalnie raz w miesiącu, natomiast posiadaczki włosów tłustych mogą jej używać częściej. Włosy zdrowe i zadbane mogą być traktowane płukanką nawet po każdym myciu. Należy bacznie obserwować włosy i samodzielnie oceniać, czy taka częstotliwość im służy. Płukanka odbija włosy u nasady i nie powoduje ich przeciążania.

Related Post

One Reply to “Ocet jabłkowy – właściwości, działanie, zastosowanie i możliwe przeciwwskazania”

  1. Robiłam domowy ocet jabłkowy 🙂 Nie jest trudny w wykonaniu, a jakże wartościowy 🙂 jeśli tylko macie możliwość postawcie na naturalne metody wzmacniania organizmu i dbania o swój wygląd 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.