Klamry na wrastające paznokcie – do czego służą?

klamra na paznokcie

Źródło: Freepik.com

Jak poradzić sobie z wrastającym paznokciem? Bolesne chirurgiczne zrywanie paznokcia, to jedyna metoda leczenia? Na szczęście już nie! Specjalistyczna klamra korekcyjna pomoże skorygować nawet bardzo zdeformowane paznokcie.

Wrastające paznokcie — problemem wielu ludzi

Dolegliwość wrastającego się paznokcia, najczęściej dotyczy paznokci u stóp. Dokładniej dużych paluchów. Przypadłośc ta dotyka ludzi w każdym wieku.

Bolesne wrośnięcie się płytki paznokcia w skórę wokół niego powoduje silny dyskomfort, a nawet niemożność chodzenia.

Na szczęście znane są skuteczne i o wiele mniej bolesne metody leczenia, od tych tradycyjnych polegających na zrywaniu paznokcia. Mowa tu o specjalnych klamrach.

Jak rozpoznać, że wrasta nam się paznokieć?

Nie da się nie zauważyć, czy też nie wyczuć wrastającego się paznokcia. Temu schorzeniu towarzyszy ból odczuwalny z każdym krokiem, jeśli mówimy o paznokciach u stóp, a to właśnie ich dotyczy większość przypadków.

Najczęściej to boczna krawędź paznokcia wrasta się pod skórę, powodując opuchliznę, stan zapalny i ropnie. Miejsce wrośnięcia paznokcia jest zaczerwienione, a gdy paznokieć przebija naskórek, może pojawić się również krwawienie.

Kto pomoże? – Leczenie

Jeżeli wrośnięcie jest już zaawansowane, to niezwłocznie należy udać się do specjalisty. Na początku może to być lekarz pierwszego kontaktu. Jednak najlepszą pomoc zapewni nam podolog.

Następnym krokiem jest dobranie odpowiedniego postępowania przez specjalistę. Zależy ono od stopnia zaawansowania wrośnięcia paznokcia.

Przede wszystkim, jeśli wrośniętemu paznokciowi towarzyszy stan zapalny lub jakaś infekcja, w pierwszej kolejności trzeba zażegnać ten problem. Po zwalczeniu infekcji i stanów zapalnych, lekarz ma 3 metody leczenia do wyboru.

3 metody leczenia wrośniętego paznokcia:

Rurki korygujące

Ta metoda jest stosowana, gdy paznokieć wrasta się w niewielkim stopniu. Jest mało inwazyjna, przynosi ulgę i w delikatny sposób wprowadza paznokieć z powrotem na dobre tory.

Może jednak okazać się nieskuteczna i w takim wypadku następna w kolejności jest klamra.

Klamra korekcyjna

Skuteczna metoda w leczeniu nawet bardzo zdeformowanych paznokci. Pomaga im wrócić na właściwe tory. Aktualnie najpopularniejsza, najmniej inwazyjna i najmniej bolesna, a nawet bezbolesna.

W niewielkiej ilości przypadków jednak jest już za późno na ratowanie paznokcia. Wtedy czeka nas usunięcie całej płytki paznokcia. Jednakże tyczy się to naprawdę drastycznych przypadków zaniedbań i zwlekań z wizytą u specjalisty.

Zerwanie płytki paznokcia

Ta metoda jest ostatecznością. Istnieją jednak ekstremalne przypadki, gdy dwa powyższe zawiodły. Zdarza się to rzadko i jest przeważnie spowodowane zbyt późnym udaniem się do specjalisty.

Klamry korekcyjne na wrastające paznokcie

Ich zadaniem jest przywrócenie paznokciom prawidłowego kształtu i wprowadzenie ich z powrotem na właściwe tory.

Klamry różnią się od siebie materiałem i sposobem mocowania, ale ich działanie jest takie samo.

Dlaczego klamry?

Zrywanie wrastających się paznokci, to już przeszłość i całe szczęście. Jest to metoda bolesna i wiąże się z długim okresem rekonwalescencji po takim zabiegu. Trzeba czekać, aż paznokieć odrośnie, a i tak nie mamy pewności, że będzie rósł w prawidłowy sposób.

Klamry natomiast, uśmierzają ból, działają szybko i prawidłowo. Są mniej inwazyjne, ich zakładaniu nie towarzyszy rozlew krwi, a ulga.

Podział Klamer ze względu na materiał:

Metalowe (klamry)

Zbudowane są z drucików i haczyków. Haczyk pomaga przy zamocowaniu klamry pod płytką paznokcia, a druciki działają jak aparat na zęby — prostują paznokieć i prowadzą go we właściwym kierunku.

Metalowe klamry niemal natychmiast niwelują ból, ponieważ podtrzymują wrastający paznokieć nad raną w naskórku. Są bardzo skuteczne i szybko pozwalają osiągnąć rezultat, nawet przy ciężkich przypadkach, gdy paznokieć jest mocno zawinięty i gruby.

Plastikowe (paski)

Zbudowane są z małych paseczków, które przykleja się do powierzchni paznokcia.

Paski nie pomogą tak jak klamry metalowe, przy ciężkich przypadkach. Sprawdzą się raczej przy niewielkich deformacjach lub przy zapobieganiu wrastania paznokcia, który wykazuje takie predyspozycje.

Rodzaje klamer

Aktualnie na rynku mamy dostęp do ogromnej ich ilości, wybierane są ze względu na osobiste predyspozycje. Każdy przypadek wrośniętego paznokcia jest inny.

Lista klamer, jakie wyróżniamy:

Przykładowe klamry:

  • Klamra według Edwarda E. Stedmana – stosowana od 1873 r.,
  • srebrny drut sprężynowy – stosowana od 1946 r.,
  • rurki Sulci według Szkota Frasera – stosowana od 1955 r.,
  • klamra Frasera – stosowana od 1962 r.,
  • klamra Austria Orthese według Gorkiewicza – stosowana od 1977 r.,
  • klamra Erki – dwa plastikowe haczyki naklejane po bokach paznokci połączone gumowym pierścieniem – stosowana od 1982 r.,
  • klamra plastikowa  – stosowana od 1987 r.,
  • klamra drutowa – stosowana od 1988 r.,
  • paski Onyclip – stosowane od 1990 r.,
  • antyalergiczna, złota klamra Goldstadtspange – stosowana od 1990 r.,
  • trzyczęściowe klamry drutowe,
  • klamra ORA – stosowana od 2006 r.,
  • klamra Podofix – stosowana od 2007 r.,
  • klamra COMBIped  – stosowana od 2010 r.,
  • tytanowa klamra Corectio titan – stosowana od 2010 r.,
  • japońska klamra Aid – stosowana od 2011 r.,
  • klamra BS z aplikatorem magnetycznym – stosowana od 2012 r.,
  • klamra Podoklamra – stosowana od 2014 r.,
  • klamry professional – stosowane od 2015 r.,
  • klamry drutowe professional składające się z 3 części. Umożliwiają bezbolesną i szybką aplikację na każdy rodzaj paznokci stóp – stosowane od 2015 r.,
  • klamra SPIRALNA autorstwa Jana Cyrulika. To okrągły drut ręcznie zwijany na kształt płaskiej spirali, zakończonej haczykami, przeznaczona do każdego rodzaju wrastających lub wkręcających się paznokci – stosowana od 2015 r.,
  • klamra 3TO PLUS+ – stosowana od 2016 r.,
  • drut tytanowy w sztangach i łukach, wykorzystywany jako klamra unosząca wkręcające się paznokcie stóp – stosowana od 2016 r.,
  • klamra GARBOKLAMRA pomysłu Katarzyny Garbowskiej – stosowana od 2017 r.,
  • klamra łańcuszkowa autorstwa Mileny Skalskiej – stosowana od 2018 r.

Zakładanie klamry

W zależności od wybranej klamry, ich proces zakładania będzie się trochę różnić.

Przeważnie jednak klamrę przymocowuję się pod brzegami paznokcia, a końce drutu kształtuje się, tak by były dopasowane po obydwóch stronach palca, względem grubości paznokcia. Haczyki zaś, mocuje się pod płytką i łączy je drucianą pętelką, która tworzy nowy tor — prawidłowy tor — rośnięcia paznokcia.

Aplikacja klamry a ból

Zakładanie klamry nie jest bolesne. Wręcz przeciwnie, założenie klamry powinno przynieść natychmiastowe ukojenie bólu.

Czy klamrę czuć?

Klamra nie powinna być wyczuwalna, jeśli jest lub pojawia się ból, to trzeba to niezwłocznie zgłosić osobie, która nam klamrę zakładała.

Oczywiście, gdy mamy założoną klamrę, to nie wskazane jest noszenie butów na wysokim obcasie, czy balerinek. Nienaturalnie ułożona stopa w tym rodzaju butów nie sprzyja gojeniu się wrastającego paznokcia. Co więcej, takie buty mogą naszą klamrę przemieścić. Będzie trzeba ją później poprawić lub założyć od nowa.

Lepiej poczekać do momentu zagojenia się i wyprostowaniu paznokcia z takimi butami.

Jak długo trzeba nosić klamrę?

Z reguły, to aż do skutku. Każdy przypadek jest inny. Długość leczenia zależy przede wszystkim od zaawansowania problemu z wrastającym się paznokciem.

Musimy pamiętać o tym, że jest to proces złożony z różnych działań. Trzeba zażegnać infekcje i stany zapalne, następnie paznokieć wprowadzić spod skóry i nadać mu odpowiedni kształt i nowy tor rośnięcia.

Wizyty kontrolne

Podczas noszenia klamry założonej przez specjalistę konieczne są wizyty kontrolne. Pod stałą obserwacją musi być kształt paznokcia. Trzeba dbać o to, aby klamra się nie przesuwała i nie uciekała. Czasami podczas terapii konieczne jest zmienienie klamry na inną. Paznokieć bowiem cały czas pracuje i jego preferencje mogą się zmieniać wraz z postępem leczenia.

Po ściągnięciu klamry

Czasami może zdarzyć się i tak, że paznokieć częściowo został uszkodzony. Mógł oderwać się samoistnie podczas leczenia lub zostać usunięty specjalnie. W takim momencie, po zdjęciu klamry, możemy udać się na zabieg rekonstrukcji paznokcia.

Rekonstrukcja paznokcia

Jest to nałożenie specjalnej masy żelowej, akrylowej lub lakieru. Masa ta ma nam zastąpić brakującą część paznokcia i wzmocnić całą konstrukcję. Dzięki rekonstrukcji paznokcia nasz nowy paznokieć powinien rosnąć już zdrowy, prosty i bez ubytków.

Taki zabieg wykonywany jest w większości salonów kosmetycznych, a jego cena waha się w okolicach 100 PLN.

Koszt nałożenia klamry

Niestety w Polsce NFZ nie refunduje zakładanie klamry na wrastający się paznokieć.

Ta nowoczesna metoda korekcji wrastającego paznokcia kosztuje ok. 150 PLN.

Oczywiście ta cena będzie się różniła w zależności od miejsca.

Samodzielne leczenie delikatnie wrośniętego paznokcia

Nie każdy przypadek wrośnięcia się paznokcia jest drastyczny.

Samodzielnie możemy poradzić sobie z drobnymi odchyleniami od norm. Pomocne mogą okazać się zestawy z apteki np. marki Scholl.

Możemy uzbroić się w spray i klamry za niecałe 40 PLN i postępować zgodnie z instrukcją użytkowania, aby zażegnać kryzys wrastających się paznokci jeszcze w początkowej fazie.

Dzięki temu unikniemy bardziej skomplikowanym zabiegom specjalistycznym.

Samodzielne założenie klamry

Możemy kupić klamrę w aptece lub w internecie i założyć ją samodzielnie w domu.

Oczywiście, że bezpieczniej jest się udać do specjalisty, jednak z różnych powodów nie każdy może sobie na to pozwolić.

Do klamry powinna być dołączona instrukcja jej założenia, jednak w razie potrzeb internet również służy pomocą. Dostępne są filmiki instruktażowe, które mogą nam pomóc.

Jak zapobiec kolejnemu wrośnięciu paznokcia?

Kobieta dbająca o pznokcie by nie musueć nosić klamry na paznokcie
Źródło: Freepik.com

Sami jesteśmy sobie niestety winni wrastających paznokci, ponieważ, obcinamy je w nieprawidłowy sposób. Skracamy zbyt mocno, wycinamy lub piłujemy paznokieć po bokach itp.

Najbezpieczniejszą opcją jest chodzenie do odpowiednio wykwalifikowanej kosmetyczki, ale jak wiadomo – nie każdy ma czas i nie każdego na to stać.

W takim razie pozostaje samodzielne dbanie o paznokcie.

Do listy domowych sposobów możemy dodać namaczanie stóp w ciepłej wodzie z solą. Ten zabieg wykonywany raz dziennie przez okres ok. 15 minut zmiękcza skórę wokół paznokcia. Uśmierza ból, a sól zmniejsza obrzęk i zwalcza ewentualny stan zapalny.

Musimy jednak być świadomi tego, że nie jest to stu procentowo skuteczna metoda i mimo wprowadzenia jej w życie, możliwe, że i tak będziemy musieli udać się do specjalisty.

Jak dbać o paznokcie samodzielnie?

Przede wszystkim, nie skracać ich do minimum i nie wycinać skórek po bokach paznokci, ani samych paznokci po bokach. Właśnie przez takie nadmierne zwężanie paznokcia, ten zaczyna nam się wrastać.

Możemy też starać się wzmocnić nasze paznokcie, dzięki stosowaniu różnych odżywek lub suplementów diety.

Related Post

One Reply to “Klamry na wrastające paznokcie – do czego służą?”

  1. Szczerze powiedziawszy nawet nie wiedziałem, że takie coś istnieje 🙂 Ale że borykam się od dłuższego czasu z problemem wrastających paznokci, nie omieszkam nie skorzystać z tego urządzenia 😀

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.