Co wykrywa USG jamy brzusznej?

Pani doktor po zrobiła badanie USG jamy brzusznej

USG jamy brzusznej to bezbolesne i bezpieczne badanie, w którym do obrazowania narządów i tkanek wykorzystywane jest zjawisko odbicia fal ultradźwiękowych. Wskazaniem do jego wykonania mogą być różne dolegliwości, a także ciąża. Badanie to pozwala bowiem na ocenę nieprawidłowości i zmian w budowie wielu narządów, w tym wątroby, nerek, trzustki, śledziony, pęcherzyka i dróg żółciowych czy pęcherza moczowego.

Ultrasonografia jamy brzusznej może tez posłuży do oceny dużych naczyń krwionośnych, takich jak tętnice nerkowe czy aorta. Szczególnie istotne jest wykonanie tego badania w ciąży, ze względu na możliwość oceny i kontroli rozwoju oraz wzrostu płodu.

Nieprawidłowości wykrywane podczas USG jamy brzusznej

Ultrasonografia jamy brzusznej jest badaniem ogólnym, dzięki czemu pozwala na stwierdzenie zmian i nieprawidłowości w funkcjonowaniu oraz strukturze różnych organów. W ten sposób stanowi podstawę do poszerzenia diagnostyki o określone obszary. Badanie to z powodzeniem wykrywa potencjalne anomalie rozwojowe, takie jak zmiany w budowie i wielkości narządów. USG wykrywa torbiele i guzy, a także stany zapalne otrzewnej. Za jego pośrednictwem można też rozpoznać różne zmiany nowotworowe. Badanie to często wykonywane jest celem uwidocznienia złogów, które gromadzą się w drogach moczowych lub pęcherzu moczowym. Ultrasonografy są również w stanie przedstawić uszkodzenia wątroby, zapalenie wyrostka robaczkowego czy stan różnych narządów po wypadkach lub urazach.

USG jamy brzusznej w okresie ciąży

Ultrasonografia jamy brzusznej pozwala na wykrycie ciąży, a także kontrolowanie jej przebiegu. Badanie to może też pomóc w określeniu wieku płodu, a tym samym ustaleniu przybliżonego terminu porodu. Zakres elementów wykrywanych w czasie USG zależy od tygodnia ciąży. Specjaliści zalecają wykonanie tego badania trzykrotnie – między 11. a 13. tygodniem, między 18. a 22. tygodniem oraz między 28. a 32. tygodniem. Przed 10. tygodniem przeprowadza się natomiast USG dopochwowe, pozwalające na wykrycie ciąży pozamacicznej lub wewnątrzmacicznej. Ocenie poddawany jest również ogólny stan narządu rodnego, przede wszystkim pod kątem budowy, wielkości i kształtu macicy, jajowodów czy jajników.

Zmiany niewykrywane podczas ultrasonografii jamy brzusznej

Należy pamiętać, że USG jamy brzusznej nie jest w stanie szczegółowo zobrazować zmian w żołądku, jelitach oraz dwunastnicy. Wynika to z obecności gazów w tych obszarach, które nie przepuszczają ultradźwięków. Z tego względu badanie to sprawdzi się w diagnostyce nadżerki, choroby wrzodowej czy polipów układu pokarmowego.

Related Post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.